Pellgrini uistil ukrajinskú vicepremiérku, že podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny

389147_austria_eu_summit_91256 1cb78414986d4cbeb51532761076ea3d 676x453.jpg

ZÁHREB 4. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika plne podporuje a rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny. Po stretnutí s ukrajinskou vicepremiérkou Ivannou Klympush Tsintadze to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini.

Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Stretnutie sa uskutočnilo v rámci summitu hláv štátov Stredoeurópskej iniciatívy a jednou z tém bol práve aktuálna napätá situácia v Azovskom mori.

„Hovorili sme o tom, že prioritou nášho predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bude práve hľadanie mierového riešenia tohto konfliktu,“ povedal premiér s tým, že táto vec sa dotýka aj nás ako susednej krajiny.

Ukrajinskí pracovníci na Slovensku

Pellegrini tiež uviedol, že Slovensko je naďalej pripravené zabezpečovať dodávky plynu na Ukrajinu takzvaným reverzným tokom. „V prípade, že by došlo k nejakým vážnym problémom, môže sa Ukrajina spoľahnúť na Slovensko,“ zdôraznil Pellegrini s tým že SPP je na takúto situáciu pripravená.

Spoločný rozhovor sa týkal aj ukrajinských pracovníkov na Slovensku. „Majú vytvorené štandardné podmienky na Slovenku. Platí zákon, ktorý bráni sociálnemu dumpingu, to znamená, aj pracovníci prichádzajúci z Ukrajiny majú u nás rovnaké podmienky pracovné aj platové, tak, ako by mali Slováci keby pracovali na rovnakých pozíciách,“ skonštatoval.

Premiér zároveň pochválil Ukrajinu za množstvo implementovaných reforiem s tým, že SR je pripravená susednej krajine pomáhať. „Vzťahy s Ukrajinou máme dobré, sme priatelia,“ dodal.

Viac k témam: Ivanna Klympush-Tsintsadze, konflikt v Kerčskom prielive (Ukrajina – Rusko), Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Peter Pellegrini, plynová kríza, premiér Slovenskej republiky, slovensko-ukrajinský plynovod Vojany – Užhorod
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellgrini uistil ukrajinskú vicepremiérku, že podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

4. decembra 2018