Pellegriniho vláda „skopírovala“ program od Ficovej, ide plniť aj niektoré už splnené úlohy

370999_imgl3372 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Jedným z prioritných cieľov novovymenovanej vlády pod vedením Petra Pellegriniho je podporou hospodárskeho rastu vytvoriť ďalších 100 000 pracovných miest a znížiť nezamestnanosť pod hranicu 10 %.

Aj takýto záväzok obsahuje programové vyhlásenie vlády, ktoré v pondelok schválil parlament. Rekonštruovaná vláda totiž v oblasti práce a sociálnych vecí v plnom znení prevzala vládny program z apríla 2016. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku pritom vo februári tohto roka dosiahla 5,72 % a už vo februári 2016 bola len tesne nad hranicou 10 %.

Odporúčame:
Pellegriniho vláda získala dôveru parlamentu, ku koalícii sa pridali nezaradení poslanci

Rekonštruovaný kabinet sa tiež zaväzuje prijať opatrenia na riešenie dlhodobej nezamestnanosti. Poskytne dlhodobo nezamestnaným pracovné príležitosti, pričom bude podporovať subjekty sociálnej ekonomiky nielen vhodnými finančnými nástrojmi, ale aj vytvorením legislatívneho prostredia, vrátane uplatnenia princípu pozitívnej diskriminácie vo verejnom obstarávaní.

Tento záväzok vláda Roberta Fica už splnila v polovici marca tohto roka, keď parlament schválil zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch.

Primerané zvyšovanie minimálnej mzdy

Vláda Petra Pellegriniho tiež prevzala záväzok z roku 2016 sprísniť podmienky pri poskytovaní sociálnych dávok pre osoby odmietajúce pracovať. „Prehodnotí v súlade s princípom zásluhovosti a solidarity systém a výšku sociálnych dávok, dôsledne uplatní existujúce a prijme nové opatrenia na prevenciu a elimináciu zneužívania sociálnych dávok a systému služieb zamestnanosti,“ uvádza sa v staronovom vládnom programe. Tak sa podľa vlády dosiahnu adresné sociálne opatrenia.

Ďalším staronovým záväzkom vlády je presadzovanie primeraného zvyšovania minimálnej mzdy, pri rešpektovaní zákonných kompetencií sociálnych partnerov.

Odporúčame:
Vyslovenie dôvery vláde je pre Pellegriniho veľký záväzok, jeho prioritou je byť tu pre ľudí

„V súlade s Ústavou SR podporí uplatňovanie kolektívneho vyjednávania najmä pri mzdových požiadavkách s cieľom zabrániť škodlivému konkurenčnému boju založenému na znižovaní mzdových a ostatných pracovných podmienok a podporiť všeobecný rast platov v slovenskom hospodárstve,“ uvádza sa v materiáli.

Rozšíria počet menej rozvinutých okresov

Vláda Petra Pellegriniho chce zabezpečiť rozšírenie pôsobnosti zákona o podpore menej rozvinutých okresov na ďalšie okresy. Tento záväzok pritom predošlá vláda pod vedením Roberta Fica splnila v januári tohto roka.

Rekonštruovaná vláda sa chce zamerať aj na ďalšie znevýhodnené skupiny, napríklad na mladých, ktorí nie sú v práci, ani v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy, alebo na podporu práce ľudí žijúcich v sociálne zaostalých komunitách. Kabinet chce tiež spracovať „komplexný postup pre návrat občanov Slovenskej republiky, zamestnaných v súčasnosti v zahraničí“.

Odporúčame:
Progresívne Slovensko považuje nevyhostenie ruských diplomatov za škandál, kritizuje Lajčáka

Orgány inšpekcie práce majú podľa staronového vládneho programu dôslednejšie a nekompromisnejšie odhaľovať a postihovať nelegálne zamestnávanie, ale aj obchádzanie pravidiel a zneužívanie dočasného zamestnávania tak zo strany poskytujúcich agentúr, ako aj zo strany užívateľských zamestnávateľov.

Vláda tiež prevzala záväzok z roku 2016 naďalej podporovať zosúlaďovanie pracovného a rodinného života, ako aj vyrovnávanie rodových rozdielov, napríklad v mzdovej oblasti a začleňovaní znevýhodnených skupín žien na pracovný trh.

Viac k témam: Ján Kuciak, nezamestnanosť v SR, Peter Pellegrini, platy, politická kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda „skopírovala“ program od Ficovej, ide plniť aj niektoré už splnené úlohy © SITA Všetky práva vyhradené.

27. marca 2018