Pellegrini v Bruseli zdôraznil transparentné vyšetrenie vraždy Kuciaka a proeurópsky smer Slovenska

370702_belgium_eu_summit_89505 9eed1bbfeb524ad59e510eb9ac70a417 676x509.jpg

BRUSEL 23. marca (WebNoviny.sk) – Po tom, ako Petra Pellegriniho vo štvrtok ráno prezident vymenoval za premiéra, stihol sa ešte v ten deň popoludní zúčastniť aj summitu Európskej rady v Bruseli. Na ňom prezentoval pokračujúce proeurópske smerovanie krajiny aj pod jeho vedením.

Odporúčame:
Pellegriniho vláda s pripomienkami schválila svoj program, musí ho ešte odklepnúť aj parlament

So svojimi náprotivkami hovoril aj o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom zdôraznil, že trvá na čo najrýchlejšom a transparentnom vyšetrení celého prípadu. Pellegrini sa v Bruseli snažil ozrejmiť aj momentálnu politickú situáciu na Slovensku, ktorá prešla za posledný mesiac turbulentným obdobím.

Krajiny očakávajú výsledky vyšetrovania

“Bola pre mňa obrovská česť zastupovať Slovensko na summite Európskej rady. Dnes som počas mojej skrátenej účasti na summite vyslal dve jasné posolstvá. Informoval som o aktuálnej politickej situácii u nás, čo sa na Slovensku stalo a prečo došlo k zmenám aj na úrovni vlády a predsedu vlády. Potvrdil som, že prvoradou úlohou novovzniknutej vlády, ako aj všetkých orgánov, ktoré sú za to zodpovedné, bude transparentné a čo najrýchlejšie vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, o ktorých vedeli a boli informovaní aj kolegovia z iných krajín,” povedal po summite Pellegrini.

Podľa predsedu vlády SR z reakcie ostatných kolegov na summite nemal pocit, že by po tom, čo sa stalo na Slovensku, brali ostatné členské krajiny EÚ našu krajinu „inak“. Aj ostatné krajiny podľa neho čakajú na výsledky vyšetrovania a nechcú robiť unáhlené závery.

Proeurópsky smer Slovenska

Súčasne premiér ubezpečil na summite, že vláda SR pod jeho vedením bude držať jasný proeurópsky kurz aj naďalej. “Chceme byť naďalej súčasťou diskusie o budúcnosti Európskej únie a o jej fungovaní v najbližších mesiacoch a rokoch,” dodal Pellegrini.

Odporúčame:
Nový premiér Pellegrini odcestuje do Bruselu, čaká ho prvý summit

Nový slovenský premiér sa musel ospravedlniť a odísť zo summitu už vo štvrtok večer, pretože v piatok ráno o 9:00 sa vláda pod jeho vedením bude uchádzať o dôveru Národnej rady SR. Predseda vlády preto požiadal o zastupovanie na summite v piatok premiéra Českej republiky Andrej Babiša, ktorý požiadavku prijal. Zároveň na zasadnutí Euroskupiny bude Slovensko zastupovať rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Viac k témam: Európska únia, Ján Kuciak, Peter Pellegrini, politická kríza, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini v Bruseli zdôraznil transparentné vyšetrenie vraždy Kuciaka a proeurópsky smer Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

23. marca 2018