Pellegrini nechce za ministra vnútra vysokého funkcionára Smeru-SD, kritizoval aj procedúru demisie Fica

370280_peter pellegrini 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Dezignovaný premiér Peter Pellegrini chce novú vládu zostaviť tak, aby zastavil ďalšiu polarizáciu v spoločnosti. Uviedol to v nedeľňajšej mimoriadnej relácii televízie Markíza Politická kríza. Ako však dodal, všetky nominácie vzídu z politických strán.

Reakcia na status prezidenta

Pellegrini sa odmietol vyjadriť k jednotlivým ľuďom, ktorí sa spomínajú ako potenciálni ministri na funkcie ministrov vnútra či kultúry. Skonštatoval však, že by to mal byť odborník, ktorý nie je vysokým funkcionárom Smeru-SD. Potrebu odbornosti zdôvodnil tým, že vláda nemá sto dní a ministri tak nebudú mať čas na zorientovávanie sa v rezortoch.

Odporúčame:
Pellegrini začal rokovania o novej vláde, vyjadril sa aj k podpáleniu centrály Smeru-SD

Súčasný podpredseda vlády je presvedčený, že prezident Andrej Kiska nemá možnosť odmietnuť jeho nominácie. Reagoval tak na status prezidenta na sociálnej sieti, podľa ktorého je „pripravený dôsledne využívať všetky ústavné právomoci hlavy štátu.“

Odporúčame:
Slovensko podľa prezidenta Kisku potrebuje vládu, ktorej budeme môcť veriť

Pellegrini zároveň kritizoval procedúru demisie Roberta Fica a odovzdanie poverenia zostaviť novú vládu jemu. Zo strany paláca to podľa neho bolo nekultúrne. Prekážalo mu, že prezident nevystúpil s prejavom a slovo nedostali ani odchádzajúci a dezignovaný premiér. Pellegrini poprel, že by ho Fico vo svojom následnom vyhlásení pre médiá nepustil k slovu, jednoducho vystúpiť nechcel.

Poďakoval účastníkom protestov

Nastávajúci predseda vlády sa nechcel vyjadrovať k budúcnosti Tibora Gašpara na poste prezidenta Policajného zboru SR. „S tým bude musieť prísť nový minister vnútra,“ skonštatoval. Potvrdil však, že v strane uvažujú o zmene spôsobu voľby prezidenta PZ, aby nebol závislý od politikov. Ak Pellegrini bude premiérom, bude podľa jeho vlastných slov na tom trvať.

V pondelok na poludnie zasadne predsedníctvo Smeru-SD, ktoré by malo rozhodnúť o nomináciách strany. Slovenská národná strane už o 09:00 Pellegrinimu oznámi, či ponecháva súčasných ministrov na ich postoch.

„Ak zotrvajú, nemám problém ich zaradiť na zoznam ministrov,“ vyjadril sa Pellegrini. Hneď v pondelok alebo v utorok by mal svojich kandidátov predstaviť prezidentovi a najneskôr v stredu by začalo rokovanie v NR SR o vyslovení dôvery novej vláde.

Pellegrini opäť poďakoval účastníkom protestných zhromaždení za bezproblémový priebeh. Odmietol však ich požiadavku na predčasné voľby. „Aj tí, čo sa stretávajú na ulici, musia rešpektovať, že sme parlamentná demokracia a dôveru vláde vyslovuje parlament,“ odkázal Pellegrini účastníkom zhromaždení.

Viac k témam: Ján Kuciak, Most-Híd, Peter Pellegrini, predčasné parlamentné voľby, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Tibor Gašpar, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini nechce za ministra vnútra vysokého funkcionára Smeru-SD, kritizoval aj procedúru demisie Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

18. marca 2018