Pätina domácností čakala zlepšenie svojej finančnej situácie

Viac ako tretina domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Pätina slovenských domácností v júli očakávala v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepšenie svojej finančnej situácie.

Ako vyplynulo z publikácie Štatistického úradu SR Spotrebiteľský barometer III, 37 % domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť. „To je pozitívom pre našu ekonomiku, pretože práve úspory používame na kúpu finančne náročnejších tovarov,“ skonštatovala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Odporúčame:

Slováci sú k bankám a poisťovniam lojálni, rozhoduje cena

Rekonštruovať svoje bývanie a uskutočniť väčšie nákupy plánuje zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas najbližšieho roka zamýšľa len 6 % domácností a na novú nehnuteľnosť si trúfajú len 3 % domácností.

Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú úspory, ostal v júli v porovnaní s januárom nezmenený, a teda na úrovni 17 %. Kým v úvode tohto roka si dokázalo sporiť 45 % domácností, v júli to bolo 48 %, teda podľa Ondrovej najviac za ostatný rok. Podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate je však podľa analytičky stále vysoký. „Malou útechou je aspoň fakt, že klesol z januárových 37 % na júlových 33 %,“ doplnila Ondrová.

V júli sa Slováci v porovnaní so začiatkom tohto roka stali o niečo väčšími pesimistami. Kým v januári očakávalo zlepšenie ekonomickej situácie 23 % domácností, v júli to bola rovná pätina. Podiel tých, ktorí očakávajú zhoršenie, sa zmenil výraznejšie, keď narástol z 25 % na 33 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. augusta 2016