Päť líbyjských lokalít zaradilo UNESCO do zoznamu ohrozených

Extrémistická organizácia Islamský štát, ktorá ničí kultúrne dedičstvo v Sýrii aj Iraku, využíva chaos panujúci v Líbyi, kde ovládla viacero miest.Istanbul 14. júla (WebNoviny.sk) – Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) zaradila vo štvrtok päť líbyjských lokalít na zoznam Svetového dedičstva v ohrození. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Výbor svetového dedičstva UNESCO tak rozhodol na stretnutí v tureckom Istanbule a svoj krok odôvodnil „vysokým stupňom nestability“ v Líbyi a prítomnosťou ozbrojených skupín v tamojších historicky významných lokalitách alebo v ich blízkosti.

Na zozname sa teraz nachádzajú archeologické náleziská Kyréna, ruiny starovekého mesta Leptis Magna, mesto Sabráta, tisícročia staré skalné kresby v pohorí Tadrart Acacus v púšti Sahara v západnej Líbyi a Staré mesto v Ghadames v oáze. Výbor svetového dedičstva má v Istanbule svoje 40. zasadnutie, ktoré sa začalo 10. júla a bude trvať do 20. júla.

V Líbyi zavládlo bezprávie a zločinnosť po roku 2011, keď povstanie podporené Severoatlantickou alianciou (NATO) vyústilo do zvrhnutia a smrti dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorá ničí kultúrne dedičstvo v Sýrii aj Iraku, využíva chaos panujúci v Líbyi, kde ovládla viacero miest.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2016