Pašeráci chceli predať rádioaktívny materiál za desiatky miliónov dolárov, zadržali ich v Ankare

358124_turecko 676x451.jpg

ANKARA 20. marca (WebNoviny.sk) – Turecká polícia zadržala v Ankare počas razie namierenej proti pašerákom 1,4 kilogramu rádioaktívneho materiálu. Tým je podľa polície kalifornium. Látku našli pri prehľadávaní automobilu na predmestí Pursaklar, informovala miestna televízia NTV. Štyroch ľudí, ktorí sa vo vozidle nachádzali, muži zákona zadržali.

Podľa polície zadržané osoby patrili do skupiny, ktorá plánovala kalifornium predať za viac ako 70 miliónov dolárov (v prepočte 56,8 milióna eur). Odkiaľ látka pochádza, nie je známe. Podľa NTV ju polícia odovzdala Tureckému úradu pre atómovú energiu (TAEK), ktorý ju bližšie preskúma.

Odporúčame:
Brazílsky biskup je podozrivý z korupcie, so šiestimi kňazmi mali spreneveriť 600-tisíc dolárov

Predpokladá sa, že kalifornium vyrábajú len v USA a Rusku. Izotop kalifornium-252 sa používa v jadrových reaktoroch, v prenosných detektoroch kovov a tiež ho využívajú aj v medicíne pri liečbe niektorých foriem rakoviny. Vyrába sa len v malých množstvách.

Kalifornium po prvý raz syntetizovali v univerzitnom laboratóriu v americkej Kalifornii v roku 1950.

Viac k témam: kalifornium, polícia, rádioaktívny materiál, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Pašeráci chceli predať rádioaktívny materiál za desiatky miliónov dolárov, zadržali ich v Ankare © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2018