Parlamentné voľby by vyhral Smer-SD, v prvej trojke sú aj SaS a kollárovci

395231_andrej danko sns bela bugar most hid ivan stefunko progresivne slovensko marian kotleba lsns robert fico smer sd boris kollar sme rodina richard sulik sas igor matovic olano alojz hlina kd.jpg

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Do parlamentu by sa dostala aj koalícia strán Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, ktorú by volilo 7,5 percenta Slovákov. Pripadlo by jej 11 parlamentných kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý agentúra AKO uskutočnila 8. až 12. februára na vzorke 1000 respondentov.

Deväť percent opýtaných by nešlo voliť

Ľudia odpovedali na otázku: Ak by sa parlamentné voľby do NR SR konali najbližší víkend, ktorej politickej strane by ste dali Váš hlas. Strany respondentom čítali v náhodnom poradí. Deväť percent opýtaných by nešlo voliť, 16,7 percenta nevedelo, koho by volili, 0,7 percenta odmietlo prezradiť svoje preferencie.

Na prvom mieste sa umiestnila strana Smer-SD s 22,4 percentami hlasov, čo predstavuje 35 kresiel v parlamente. Na druhom mieste skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 14,8 percenta opýtaných. Získala by 23 kresiel. Nasleduje strana Sme rodina – Boris Kollár, ktorá by dostala podporu 10,9 percenta a v NR SR by mala 17 poslancov.

Dankova SNS má osem percent

Štvrté miesto získalo hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorému by dalo svoj hlas 10,1 percenta respondentov, čo zodpovedá 16-tim kreslám v parlamente.

Piate miesto obsadila strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), volilo by ju 9,5 percenta opýtaných a získala by 15 kresiel. Nasleduje Slovenská národná strana s ôsmimi percentami hlasov a 13 mandátmi.

Na ďalšom mieste je koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU a za ňou vládna strana Most-Híd, ktorej by dalo hlas 6,3 percenta ľudí, čo je 10 mandátov. Do parlamentu by sa ešte dostali kresťanskí demokrati (KDH) so ziskom 6,1 percenta hlasov (10 poslancov).

Strana
% voličov
Počet mandátov

Smer-SD
22,4
35

SaS
14,8
23

Sme rodina
10,9
17

OĽANO
10,1
16

Kotleba-ĽSNS
9,5
15

SNS
8,0
13

Progresívne Slovensko + SPOLU
7,5
11

Most-Híd
6,3
10

KDH
6,1
10

SMK-MKP
3,3

Národná koalícia
0,5

Strana zelených Slovenska
0,4

KSS
0,2

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, KSS Komunistická strana Slovenska, Most-Híd, Národná koalícia, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, prieskum, Progresívne Slovensko, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SMK Strana maďarskej komunity, SNS Slovenská národná strana, SPOLU – občianska demokracia, Strana zelených Slovenska, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlamentné voľby by vyhral Smer-SD, v prvej trojke sú aj SaS a kollárovci © SITA Všetky práva vyhradené.

14. februára 2019