Parlament rokuje o zmene poriadku, Danko nechce vulgarizmy

Návrh na zmeny ešte nie je vypracovaný, ústavnoprávny výbor chce podnety od predsedu parlamentu Danka.

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor národnej rady na dnešnej schôdzi prerokoval návrh predsedu parlamentu Andreja Danka na vypracovanie nového rokovacieho poriadku.

Členovia výboru sa zároveň uzniesli, že návrhy na zmeny očakávajú od samotného Danka. Ako v liste napísal Danko členom výboru, vzhľadom na situácie, ktoré nastali v parlamente počas poslednej mimoriadnej schôdze, je nutná taká úprava rokovacieho poriadku, ktorá by umožnila efektívne zabezpečiť poriadok na rokovaniach. Momentálne však ešte neexistuje vecný zámer ani legislatívno-technické paragrafové znenie navrhovaných zmien.

Odporúčame:

Odvolávanie Kaliňáka prerušili, opozícia hovorí o mečiarizme

Koalícia opäť Kaliňáka podrží, v kauze je veľa otáznikov

Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka

Asistent poslanca Rajtára ľutuje, že si pozrel účet Kaliňáka

Smeru ublížila kauza Bašternák. #Sieť ide ku dnu

Obrazom: Tisíce demonštrantov opäť žiadali demisiu Kaliňáka

Zo 650-tisíc na 10,5 milióna. Matovič ukázal príjmy Kaliňáka

Opozícia vytiahla na ministra Kaliňáka ďalší jeho kšeft

Prokurátori z kauzy Kaliňák majú prepojenie na Bašternáka

Rokovanie počas protestu

Poslanec Daniel Lipšic označil zámer meniť rokovací poriadok za snahu o „náhubkový zákon„. Problém je podľa neho v tom, kto bude napríklad v prípade výrokov rozhodovať o tom, či sú urážlivé alebo nie. Podľa Lipšica tu existuje riziko, že rozhodovanie bude zneužité vládnou väčšinou.

Pokiaľ urážajú vládni poslanci, je to v poriadku, pokiaľ opoziční, je to nekorektné,“ povedal s tým, že to môže byť veľmi nebezpečným precedensom. Ako ďalej povedal, vie si predstaviť napríklad určitú úpravu používania transparentov, nijako však nesmie byť obmedzovaný ich obsah. Lipšic zároveň kritizoval termín zvolania rokovania výboru, ktorý podľa neho mal zabrániť účasti opozičných členov na dnešnom proteste v Košiciach.

Slušné oblečenie a nepoužívanie vulgarizmov

Poslanec Peter Kresák (Most-Híd) Lipšicovej kritike nerozumie. „Kolega Lipšic už má názov pre zákon, ktorý ešte nie je napísaný,“ povedal s tým, že ešte vôbec nie je jasné, aké zmeny sa nakoniec presadia. Ako však povedal, je potrebné „zhatiť kultúru treťotriedneho reklamného časopisu„, ktorá momentálne dominuje v parlamente. Podľa Kresáka nikto nechce v rámci zmien obmedzovať slobodu prejavu poslancov. Zmeny majú viesť k zabezpečeniu poriadku a zabrániť možným fyzickým konfliktom.

Ako sa v piatok vyjadril predseda parlamentu Andrej Danko, v rámci zmien v rokovacom poriadku by chcel zabezpečiť, aby poslanci chodili na rokovania parlamentu slušne oblečení, aby nepoužívali vulgarizmy, aby nenatáčali a neprenášali záznamy schôdzí na internet alebo nevyužívali transparenty. V rámci nového rokovacieho poriadku by podľa neho mohla byť zriadená aj takzvaná parlamentná stráž, ktorá by napríklad zabezpečovala vyvedenie poslanca, ktorého predseda parlamentu pre nevhodné správanie vykáže z rokovacej sály.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016