Parlament je uznášaniaschopný, zo sály odišli poslanci za SaS

369879_sloboda a solidarita 676x451.jpg

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) v utorok v úvode 28. schôdze NR SR vyjadril hlboké znepokojenie nad chladnokrvnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Takýto čin je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľný,“ povedal Bugár. Poslanci si zavraždených uctili minútou ticha.

SaS stiahla všetky svoje návrhy

Pred začiatkom rokovania sa prezentovalo 92 prítomných poslancov, plénum bolo uznášaniaschopné a schôdza sa mohla začať. Mandát poslanca si začal uplatňovať bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), náhradníčkou na jeho mandát bola Mária Janíková. Po odhlasovaní procedurálnych návrhov poslanci za SaS odišli z rokovacej sály.

Odporúčame:
Danko určil termín mimoriadnej schôdze, na ktorej budú odvolávať Fica

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý navrhoval presunúť vládne návrhy zákonov z tejto schôdze, poslanci jeho návrh neschválili. „Je jasné, že vláda končí a mala by už len kúriť a svietiť. Ich návrhy v tejto chvíli stratili legitimitu a mali by byť posunuté dovtedy, kým ďalšia vláda dôveru parlamentu získa,“ povedal Beblavý.

Strana SaS podľa poslankyne Natálie Blahovej sťahuje všetky svoje legislatívne návrhy. Podľa nej by mali rokovať len o ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia. Poslanecký klub SaS je presvedčený, že vládni poslanci stratili dôveru občanov.

Matovičov návrh neschválili

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič navrhoval, aby úrad vlády predložil národnej rade správu o tom, kedy bol úrad vlády informovaný SIS-kou o nebezpečenstve pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku. „Pre bezpečnosť Slovenskej republiky“ to podľa Matoviča potrebujeme vedieť. Ani tento návrh nezískal dostatočnú podporu pléna.

Parlament sa na tejto schôdzi nebude zaoberať ani diskusiou o údajnom zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva v prospech strany Sloboda a Solidarita (SaS) v období pôsobenia Ľubomíra Galka (2010 – 2012) vo funkcii ministra obrany. Bod preložili na neurčito.

Na rozdiel od SaS, ktorá svoje návrhy zákonov z tejto schôdze plánuje stiahnuť, OĽaNO tak neurobilo. „Naše návrhy na schôdzi nechávame, lebo sú dôležité,“ uviedla poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová. Predčasné voľby by mali byť podľa nej čo najskôr. „Táto koalícia nie je schopná vládnuť,“ dodala.

Poslanci otvorili rozpravu k prezidentom vrátenému zákonu o radiačnej ochrane.

Viac k témam: Igor Matovič, Ján Kuciak, Marek Maďarič, Most-Híd, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament je uznášaniaschopný, zo sály odišli poslanci za SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2018