Parlament a Rada EÚ dospeli k predbežnej dohode o zriadení Európskeho orgánu práce

360847_europarlament 676x380.jpg

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Európsky parlament a Rada (členské štáty) dospeli k predbežnej dohode o návrhu Európskej komisie zriadiť Európsky orgán práce (ELA). Tento nový orgán EÚ bude podporovať mobilitu pracovnej sily v rámci EÚ za spravodlivých podmienok.

Predbežná dohoda bude predložená na schválenie Výboru stálych predstaviteľov (Coreper), ktorý funguje v rámci Rady. Keď ju stáli predstavitelia členských štátov potvrdia, bude predmetom záverečného hlasovania na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Európsky orgán práce bude mať podobu novej agentúry EÚ a po konečnom prijatí základného nariadenia svoju činnosť začne v roku 2019 a stane sa plne funkčným v roku 2023. Informovalo o tom vo štvrtok Zastúpenie Európskej Komisie v SR.

Konkrétnymi úlohami Európskeho orgánu práce budú – podpora členským štátom pri uľahčovaní prístupu jednotlivcov a zamestnávateľov k informáciám o ich právach a povinnostiach v oblasti mobility pracovnej sily a koordinácie sociálneho zabezpečenia, ako aj prístupu k relevantným službám. Jednou z úloh bude aj podporovanie operačnej spolupráce medzi jednotlivými vnútroštátnymi orgánmi pri cezhraničnom presadzovaní príslušných právnych predpisov únie vrátane podpory spoločných inšpekcií. A tiež poskytovanie mediácie a sprostredkovanie riešení v prípade sporov medzi vnútroštátnymi orgánmi.

Slovenská vláda ešte 12. decembra 2018 odsúhlasila návrh, aby sa Slovensko uchádzalo o sídlo ELA. Novovznikajúca agentúra by podľa predstáv vlády mohla sídliť v Bratislave. Celkový personál agentúry predpokladá 144 zamestnancov. Rozpočet po ustálení agendy v roku 2023 sa očakáva vo výške 50,9 mil. eur. Tieto výdavky budú hradené z rozpočtu EÚ.

Viac k témam: ELA Európsky orgán práce, europarlament, Rada Európy
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament a Rada EÚ dospeli k predbežnej dohode o zriadení Európskeho orgánu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

14. februára 2019