Pánovi Zemplína nepovolili nové konanie, jeho obhajca podal proti rozhodnutiu sťažnosť

376112_mikulas vareha 676x496.jpg

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku v stredu zamietol povolenie obnovy konania pre odsúdeného Mikuláša Varehu. Ako v rozhodnutí zdôvodnil predseda senátu, odsúdený nepredložil súdu žiadne nové zásadné dôkazy a skutočnosti.

Nepravdivé informácie o zdravotnom stave

Obhajca Varehu podal proti rozhodnutiu sťažnosť, prípadom sa teda ešte bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Odporúčame:
Na súde s podnikateľom z východu vypovedal odsúdený Vareha

Odsúdený podnikateľ v žiadosti o nové konanie argumentoval, že súd v pôvodnom konaní nezohľadnil jeho zdravotný stav, ktorý sa mu výrazne zhoršil po vzatí do väzby a následnom vzatí do výkonu trestu. Taktiež tvrdil, že súd v pôvodnom konaní nesprávne zhodnotil jeho majetkové pomery a uložil mu príliš vysoký finančný trest.

Predseda senátu však skonštatoval, že niektoré informácie, ktoré súdu poskytol odsúdený o svojom zdravotnom stave, boli vyslovene nepravdivé. Pokiaľ ide o jeho majetok, súd podľa verdiktu postupoval správne.

Konateľ a spoločník v takmer 80 firmách

Najvyšší súd SR vo februári 2014 na verejnom zasadnutí potvrdil podnikateľovi Mikulášovi Varehovi trest odňatia slobody na 11 rokov, ktorý mu uložil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Najvyšší súd Varehovi potvrdil aj peňažný trest 100-tisíc eur.

„Pán Zemplína“ bol konateľom a spoločníkom v takmer 80 firmách, ktoré vytvoril, aby mohli vzájomne obchodovať. Trestná činnosť sa diala v rokoch 2008 až 2011, najmä v okrese Trebišov. Pri obchodoch s euroočkami a lykožrútmi išlo o spoločnosti Shen Tian, TVX SK, BRSC, Global-Mix, Venikom, Baravin a iné.

Podľa súdu Mikuláš Vareha vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent. Podľa výsledkov vyšetrovania sa Vareha dopustil spolu 24 čiastkových skutkov krátenia alebo neodvedenia dane, v dôsledku čoho štátu spôsobil škodu viac ako 57 miliónov eur. Keďže Vareha v stanovenej lehote nezaplatil peňažný trest, ŠTS v roku 2015 rozhodol o premene trestu, takže odsúdenému pribudlo ďalších 12 mesiacov vo väzení.

Vareha sa už koncom roku 2017 pokúšal o prerušenie výkonu trestu zo zdravotných dôvodov. Okresný a následne aj Krajský súd v Prešove však jeho žiadosť zamietli.

Viac k témam: Mikuláš Vareha, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pánovi Zemplína nepovolili nové konanie, jeho obhajca podal proti rozhodnutiu sťažnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2018