Pandemický rodičovský príspevok skončil, úrady práce ešte vyplatia posledné dávky

430878_gettyimages 1045979034 1 676x451.jpg

2.1.2022 (Webnoviny.sk) – Od začiatku tohto roka už rodičia nemajú nárok na pandemický rodičovský príspevok. Vyplýva to z vládneho nariadenia, ktoré nadobudlo účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Dôvody na poskytovanie tejto pandemickej dávky podľa ministerstva práce a sociálnych vecí už pominuli.

Zaviedli ho na začiatku pandémie

Rodičia dostanú pandemický rodičovský príspevok poslednýkrát za december minulého roka, úrady práce tak dávku naposledy vyplatia v januári tohto roka.

Pandemický rodičovský príspevok vláda zaviedla na začiatku pandémie ešte v apríli 2020 s cieľom podporiť rodiny, ktoré by sa po zániku nároku na rodičovský príspevok ocitli vo finančnej tiesni.

V čase krízovej situácie totiž nemali možnosť zabezpečiť si príjem, keďže boli zatvorené prevádzky, vrátane veľkých fabrík, ako aj predškolské a školské zariadenia.

„Aktuálne sú predškolské zariadenia otvorené, resp. zatvárajú sa iba regionálne, zabezpečenie starostlivosti o dieťa tak nie je prekážkou v hľadaní si zamestnania,“ uviedlo začiatkom decembra ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Miera nezamestnanosti poklesla

Upozorňuje aj na pokles miery nezamestnanosti na Slovensku za posledných šesť mesiacov z aprílových 8 percent na októbrových 6,79 percenta.

Nárok na pandemický rodičovský príspevok mali do konca tohto roka rodičia, ktorých dieťa dovŕšilo tri roky alebo šesť rokov v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a títo rodičia nemajú žiadny príjem, prípadne majú nárok na OČR, ktoré je v nižšej sume ako je výška rodičovského príspevku.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, pandemický rodičovský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandemický rodičovský príspevok skončil, úrady práce ešte vyplatia posledné dávky © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2022