Otázka migrantov rozdeľuje Ligu s Hnutím piatich hviezd, medzi spormi je aj post premiéra

375310_italy_politics_12072 343b1ca241eb4602a8818e9038c54353 676x451.jpg

RÍM 14. mája (WebNoviny.sk) – Predseda Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio v pondelok požiadal talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu o dodatočný čas na zostavenie vlády.

Oznámenie, či sa mu podarilo vytvoriť vládu, od neho pritom prezident očakával už na ich pondelňajšom stretnutí. Di Maio navyše po stretnutí s prezidentom informoval, že akákoľvek vláda by mala vzniknúť, Hnutie piatich hviezd ju dá v každom prípade odobriť ešte všetkým svojím členom, ktorí o nej budú hlasovať prostredníctvom internetu.

Problémoví utečenci

Hnutie piatich hviezd, ktoré zvíťazilo v marcových parlamentných voľbách, sa snaží dohodnúť na vytvorení vlády s nacionalistickou stranou Liga, donedávna známou pod názvom Liga severu.

Odporúčame:
Hnutie piatich hviezd využilo poslednú šancu, dohodlo sa na koaličnom programe s Ligou

Hlavným problémom, prečo sa strany stále nedohodli, je podľa talianskych médií otázka utečencov. Tu antiimigrantská Liga zastáva oveľa radikálnejší postoj a ako v pondelok priznal jej predseda Matteo Salvini, podmienkou strany je, že bude mať túto oblasť „na starosti“.

Liga podľa Salviniho trvá na tom, že bude mať vo vláde „voľnú ruku v otázke zaistenia bezpečnosti Talianov“, čo talianske médiá na základe jeho predchádzajúcich vyjadrení prekladajú ako snahu mať pod palcom riešenie otázky utečencov.

Partnerstvo so stranou Forza Italia

Ďalším problémom je, že Di Maio ani Salvini nechcú pripustiť, aby bol premiérom ten druhý. Preto sa predpokladá, že ak vôbec dosiahnu dohodu, požiadajú prezidenta, aby vymenoval za premiéra niekoho tretieho, na kom sa obidvaja zhodnú.

Do tretice je problémom Salviniho partnerstvo so stranou Forza Italia talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho. Hnutie piatich hviezd nechce o spolupráci s Berlusconim ani počuť, Salvini sa zas Berlusconiho, s ktorým bol v predvolebnej koalícii, odmieta vzdať. „Nechceme rušiť naše spojenectvo,“ zopakoval aj v pondelok.

Odporúčame:
Pol roka po parlamentných voľbách v Česku vznikne vláda, Babišovo ANO schválilo koalíciu s ČSSD

Salvini si aj v otázke utečencov rozumie lepšie s Berlusconim ako s Hnutím piatich hviezd. Berlsuconi okrem iného v predvolebnej kampani sľuboval, že hneď, ako sa jeho strana dostane do vlády, deportuje z krajiny státisíce imigrantov.

Antipatie strán sú vzájomné

Spolupráca medzi Berlusconim a Hnutím piatich hviezd je však nereálna. Di Maio expremiéra striktne odmieta, pričom antipatie sú vzájomné a Berlusconi o Hnutí piatich hviezd vyhlasuje, že sú „nebezpečnejší než komunisti“.

Parlamentné voľby v Taliansku sa konali 4. marca. Ako najsilnejší subjekt z nich vzišlo Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom pravicová koalícia, v ktorej figuruje Forza Italia, Liga a krajne pravicová strana Bratia Talianska. Na treťom mieste za pravicovou koalíciou a Hnutím piatich hviezd skončila stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje aktuálne vládnuca Demokratická strana.

Viac k témam: Forza Italia, Hnutie piatich hviezd, nacionalistická strana Liga, Silvio Berlusconi, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk – Otázka migrantov rozdeľuje Ligu s Hnutím piatich hviezd, medzi spormi je aj post premiéra © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018