Ostreľovanie na Ukrajine nezastavilo ani veľkonočné prímerie

Na prímerí počas prebiehajúcich veľkonočných sviatkov sa uplynulý piatok v Minsku dohodli účastníci schôdzky v trojstrannej kontaktnej skupine.

Kyjev 1. mája (WebNoviny.sk) – Napriek tzv. veľkonočnému prímeriu je situácia na východe Ukrajiny stále napätá. Vládne sily za posledných 24 hodín hlásia jednu obeť z radov svojich vojakov. Ďalší siedmi vládni vojaci utrpeli v prestrelkách s proruskými separatistami zranenia. Informovali o tom dnes agentúry Ukrinform a UNIAN.

UNIAN spresnil, že proruské sily za posledných 24 hodín ostreľovali pozície ukrajinskej armády spolu 27-krát. Okrem toho k styčnej línii presunuli aj ťažké zbrane, ktoré majú byť v súlade s mierovými dohodami z frontovej línie odsunuté.
Vedenie samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) dnes zasa obvinilo velenie vládnej protiteroristickej operácie (ATO) v Donbase, že prímerie využíva na budovanie a opevňovanie palebných postavení.

Na prímerí počas prebiehajúcich veľkonočných sviatkov sa uplynulý piatok v Minsku dohodli účastníci schôdzky v trojstrannej kontaktnej skupine.

Ešte v ten istý deň však predstaviteľ Ukrajiny v nej, Leonid Kučma, upozornil na porušovanie prímeria a v tejto súvislosti vyzval Rusko, ako jednu zo strán dohody o prímerí, aby si plnilo svoje povinnosti, ktoré preň z dokumentu vyplývajú.
V súvislosti s veľkonočnými sviatkami, ktoré tento víkend slávia pravoslávni i gréckokatolíci na Ukrajine, vydal prezident Petro Porošenko vyhlásenie a vojakov vládnej armády v ňom povzbudil k odvahe a obrane vlasti.

„Pred dvoma rokmi bola Ukrajina slabá a vyčerpaná. Ale teraz sa zdá byť znovuzrodená,“ uviedol Porošenko. Vyzval spomenúť si dnes na tých, „ktorí zomreli v dôsledku ruskej agresie“ a „s vďakou sa modliť za každého, kto chránil náš pokoj počas veľkonočnej noci a kto v tento sviatočný deň stráži mier“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. mája 2016