Opozícia odvoláva Fica. Ak to nevyjde, na rade je Kaliňák

Ak sa poslancom na tejto schôdzi nepodarí odvolať premiéra Fica z funkcie, bude mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej sa poslanci pokúsia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Kaliňákovi.BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR po desiatich dňoch rokovaní o viac ako osemdesiatich vládnych aj opozičných návrhoch zákonov majú na stole posledný bod programu deviatej schôdze NR SR. Zákonodarcovia sa v piatok pokúsia odvolať z postu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Návrh podala skupina opozičných poslancov

Za vyslovenie nedôvery premiérovi je skupina opozičných poslancov z Opozičnej rady SaS a OĽaNO-NOVA. Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. Nepáčilo sa mu totiž oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály a bilbord, ktorý v sále rozprestrel.

Opozícia však chce odvolať aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver 500-tisíc eur od Tatra banky. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur.

Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Ak Fica neodvolajú, na rade bude Kaliňák

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Fico Kaliňáka v parlamente podľa opozície obhajoval, a to je dôvod, prečo chcú vyjadriť nedôveru aj premiérovi. „Minister vnútra počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH.

Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur,“ zdôraznil Fico v júni v Národnej rade SR.

Ak sa poslancom na tejto schôdzi nepodarí odvolať premiéra Fica z funkcie, bude mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej sa poslanci pokúsia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Kaliňákovi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016