Opozícia bude odvolávať Fica, po ňom aj Kaliňáka

Dôvodom návrhu na zvolanie schôdze je podľa opozície Ficov postoj ku kauze Bašternák, ktorým legitimizuje korupčné správanie.BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – V stredu o 10:00 je na pôde parlamentu naplánovaná mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Návrh na zvolanie schôdze podali v piatok poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičný poslancov.

Podľa opozície premiér svojim prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov a to navyše za znížené nájomné.

Odporúčame:

Obrazom: Ľudia stále žiadajú pád Kaliňáka, pridali sa Košice

Opozícia Ficovi zaniesla takmer tisícku červených kariet

Odvolávanie Kaliňáka prerušili, opozícia hovorí o mečiarizme

Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka

Policajt sa postavil Kaliňákovi, napísal mu ostrý list

Pán premiér zlyhal, hovorí Remišová

Ako v piatok vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), premiér tým, že nekoná v kauze Bašternák, ohrozuje dobré meno Slovenska počas predsedníctva krajiny v Rade EÚ. „Pán premiér zlyhal a mal by za to niesť zodpovednosť,“ uviedla.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča opozícia opakovane vyzývala premiéra, aby odvolal ministra vnútra Kaliňáka a vysťahoval sa z bytovky Bonaparte, on však celú kauzu len bagatelizoval.

„Svojím konaním vedome podporuje korupčné prostredie,“ povedal Matovič s tým, že opozícii je ľúto, že takýto návrh musia podávať v deň začiatku predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, nemajú však inú možnosť. „Nerobíme hanbu Slovensku, snažíme sa jej zabrániť,“ dodal.

Po Ficovi príde na rad Kaliňák

Ako v piatok uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), po prerokovaní tejto záležitosti by poslanci mali pokračovať aj v na neurčito prerušenej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Kaliňákovi.

Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur. Schôdzu Danko prerušil minulý týždeň v stredu s tým, že sa mu nepáčilo správanie niektorých poslancov a to, že Igor Matovič v rokovacej sále rozprestrel transparent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016