Ohováranie by nemalo byť súčasťou Trestného zákona, tvrdí SaS a navrhuje zmenu

361724_jozef rajtar 676x451.jpg

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Vypustiť trestný čin ohovárania z Trestného zákona navrhuje opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede poslanec Jozef Rajtár, dôvodom navrhovanej zmeny je odbremeniť trestné súdy od agendy súvisiacej s trestnými činmi ohovárania.

Návrch k novele Trestného zákona

Podľa SaS by sa tieto spory mali riešiť v civilnom sporovom konaní a nie zahlcovať nimi orgány činné v trestnom konaní. SaS tento návrh predkladá ako pozmeňovací návrh k vládnemu návrhu novely Trestného zákona.

Odporúčame:
Krištúfkovú odvolali z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, Galko sa búri

„Trestný čin ohovárania sa totiž stal nástrojom politickej moci, má to odstrašujúci účinok voči investigatívnym novinárom, aby nepísali fakty vo verejnom záujme,“ uviedol Rajtár s tým, že sa prenasledujú novinári, ktorí píšu o kauzách, o rozkrádaní štátu.

Potrestaní alebo prenasledovaní novinári

Ako príklad uviedol niektorých potrestaných alebo prenasledovaných novinárov. Rajtár pripomenul, že Slovensko kleslo o desať miest v rebríčku slobody tlače a novinári nemajú inštitúciu, ktorá by ich chránila.

Odporúčame:
Bezpečnostné zložky podľa Galka vedeli o únose Vietnamca slovenským špeciálom už vyše pol roka

„Potrebujeme slobodu slova a toto je zásadný krok, aby sme tu mali slobodu slova, aby sa novinári nebáli písať aj o hrôzostrašných faktoch,“ dodal Rajtár. Podľa neho vďaka návrhu rozviažu vyšetrovateľom ruky a nebudú zahlcovaní podnetmi za ohováranie a budú mať čas sa venovať vyšetrovaniu závažných trestných činov.

Viac k témam: Jozef Rajtár, ohováranie, SaS Sloboda a Solidarita, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Ohováranie by nemalo byť súčasťou Trestného zákona, tvrdí SaS a navrhuje zmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2018