Odvolávanie premiéra Fica sa opäť odkladá, poslancov je málo

Návrh na zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi podali v piatok 1. júla poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov.BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR sa vo štvrtok zídu poslednýkrát pred letnými prázdninami. Na tretí pokus sa pokúsia zísť k návrhu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi.

Prezentovalo sa len 69 poslancov

V stredu nebol parlament uznášaniaschopný dvakrát, a preto jeho predseda Andrej Danko odročil začiatok schôdze na štvrtok. Schôdza sa však ani vo štvrtok nezačala, pretože v parlamente nebolo opäť dosť zákonodarcov. Prezentovalo sa len 69 poslancov NR SR.

Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar ju odložil o hodinu, teda na 10:00. Na schôdzu neprišiel ani Danko, ktorý vedie delegáciu NR SR v Štrasburgu, kde ju pozval predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Spolu s ním je na pracovnej ceste ďalších deväť poslancov.

Odporúčame:

Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Už v stredu Danko avizoval, že navrhne presunúť túto mimoriadnu schôdzu na september. Rovnako už v stredu takto koaliční poslanci presunuli na september schôdzu, na ktorej má byť odvolávaný minister vnútra Robert Kaliňák. Takéto rozhodnutie však vyvoláva nevôľu opozície. Tá už avizovala, že sa obráti na Ústavný súd SR.

Riadna schôdza parlamentu sa má po prázdninách začať 6. septembra. Po nej by malo nasledovať odvolávanie Fica, v septembri by mali poslanci rozhodovať aj o osude ministra Kaliňáka.

Pán premiér zlyhal, hovorí Remišová

Návrh na zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi podali v piatok 1. júla poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov.

Podľa opozície premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov a navyše za znížené nájomné.

Ako v piatok vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), premiér tým, že nekoná v kauze Bašternák, ohrozuje dobré meno Slovenska počas predsedníctva krajiny v Rade EÚ. „Pán premiér zlyhal a mal by za to niesť zodpovednosť,“ uviedla.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča opozícia opakovane vyzývala premiéra, aby odvolal ministra vnútra Kaliňáka a vysťahoval sa z bytovky Bonaparte, on však celú kauzu len bagatelizoval. „Svojím konaním vedome podporuje korupčné prostredie,“ povedal Matovič s tým, že opozícii je ľúto, že takýto návrh musia podávať v deň začiatku predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, nemajú však inú možnosť. „Nerobíme hanbu Slovensku, snažíme sa jej zabrániť,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016