Odsúdený člen piťovcov žiada obnovu konania, termín verejného zasadnutia je už známy

437098_10 1 676x451.jpg

28.12.2020 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici vytýčil na 9. marca verejné zasadnutie vo veci Igora Dvorského, ktorý je odsúdený v rámci prípadu zločineckej skupiny piťovci. Konkrétne sa má zaoberať návrhom na povolenie obnovy konania.

Najvyšší súd SR Dvorskému v novembri 2014 právoplatne uložil trest 22 rokov väzenia. Pôvodne mu predtým v máji toho istého roku Špecializovaný trestný súd vymeral vo väzení s najprísnejším stupňom stráženia 24 rokov.

Povolenie obnovy konania

Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania, ak „vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

Súd znížil tresty viacerým obžalovaným

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v máji 2014 vymeral pre 14 z 18 obžalovaných v rámci skupiny piťovci tresty od jedného roka podmienečne až do 24 rokov vo väzení. Vinným ich uznal z trestných činov zloženia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, vyberania výpalného alebo obchodovania s drogami. Zvyšných štyroch obžalovaných vtedy súd oslobodil.

Najvyšší súd neskôr v novembri 2014 v rámci odvolacieho konania viacerým obžalovaným znížil tresty. Jurajovi Ondrejčákovi známemu ako Piťo, ktorý bol označovaný za šéfa skupiny, napríklad z pôvodne uložených 18 rokov právoplatne vymerali 16-ročný trest.

Viac k témam: piťovci, zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Odsúdený člen piťovcov žiada obnovu konania, termín verejného zasadnutia je už známy © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2020