Odhalili posledný cieľ imunitného systému pri cukrovke

Proteín tetraspanín-7 je piatou hlavnou látkou, ktorú napáda imunitný systém pri tomto ochorení.
BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov na čele s Michaelom Christiem z University of Lincoln identifikoval poslednú, piatu hlavnú látku, ktorú imunitný systém napáda pri cukrovke 1. typu. Ide o proteín tetraspanín-7, pričom tento objav môže podľa odborníkov pomôcť pri vývoji nových spôsobov prevencie a liečby tohto ochorenia.

Pri cukrovke 1. typu pankreas netvorí hormón inzulín, ktorého úlohou je kontrolovať hladinu cukru v krvi. Približne desať percent pacientov trpiacich cukrovkou má tento typ, ktorý sa väčšinou objaví ešte v detskom veku. Viaceré štúdie skúmajúce protilátky tvoriace sa u pacientov ukázali, že existuje päť hlavných cieľov, ktoré imunitný systém napáda. Štyri z nich, vrátane inzulínu, sa postupne podarilo identifikovať, piaty sa však podarilo odhaliť až po dvoch desaťročiach výskumu.

„S týmto novým objavom sme získali kompletný obraz, aké ciele napáda imunitný systém. Ten keď sa rozhodne niečoho zbaviť, tak je veľmi ťažké mu v tom zabrániť. Preto je veľmi ťažké zabrániť vzniku cukrovku 1. typu. Keď už sme však identifikovali všetky hlavné ciele, tak dúfame, že sa nám podarí nájsť spôsob prevencie tak, že zabránime imunitnej reakcii voči týmto piatim látkam bez toho, aby sa stal človek zraniteľným voči infekciám,“ uviedol Christie, ktorý spolu s kolegami publikoval výsledky výskumu v časopise Diabetes.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. apríla 2016