Odchod Británie z EÚ ohrozí mier v Európe, pritvrdil Cameron

Podľa Camerona dejiny ukazujú, že Británia nemôže zostať bokom, keď sa Európa prepadáva do konfliktu. Londýn 9. mája (WebNoviny.sk) – Britský premiér David Cameron varoval, že odchod jeho krajiny z Európskej únie zvýši riziko vojny v Európe. Líder dodal, že Británia zaplatí vysokú cenu, ak sa obráti k 28-člennému bloku chrbtom. Informovala o tom agentúra AP.

Cameron sa takto vyjadril v dnešnom veľkom prejave o národnej bezpečnosti. Predniesol ho v období, keď kampaň pred referendom naplánovaným na 23. júna o zotrvaní Británie v EÚ už vstupuje do konečnej fázy, lebo zostáva iba niekoľko posledných týždňov. Prejavy preto prednášajú lídri z oboch názorových táborov. Podľa Camerona dejiny ukazujú, že Británia nemôže zostať bokom, keď sa Európa prepadáva do konfliktu. Premiér dodal, že „izolácia nikdy tejto krajine nepriniesla úžitok“.

Cameron vyhlásil, že odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie môže byť ohrozený samotný mier. Argumentoval tým, že EÚ „pomohla zmieriť štáty, ktoré si desaťročia skákali po krku, a tiež zachovať mier“. Súčasťou takejto EÚ bola aj Británia. Cameron položil otázku, či „stojí za to ísť do rizika“ a opustiť EÚ. Varoval, že mier a stabilitu, ktoré Európa zažívala v posledných rokoch, nie je možné zaručiť.

Hoci v Európe vládol od roku 1945 väčšinou mier, Cameron poukázal na to, že ešte pred dvoma desaťročiami prebiehala bosnianska vojna a len nedávno bolo Rusko vo vojne s Gruzínskom a Ukrajinou. „Pravda je taká: to, čo sa stane v našom susedstve, sa týka aj Británie,“ povedal Cameron, ktorého citovala webová stránka britskej spravodajskej stanice BBC.

„Británia má základný národný záujem – udržiavať spoločný cieľ Európy, ktorým je vyhýbanie sa budúcemu konfliktu medzi európskymi krajinami,“ povedal Cameron v prejave.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016