Odbory sestier odmietajú premenovanie zdravotníckeho asistenta, vznikne tak rozpor so zahraničím

359716_zdravotne sestry 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) nesúhlasí s premenovaním zdravotníckych asistentov na praktické sestry.

Odchodu sestier sa nemožno čudovať

Ako vo svojom vyhlásení uviedla predsedníčka odborov Monika Kavecká, je to pokus o nesystémové riešenie katastrofálneho nedostatku sestier. „Zdravotníckymi asistentmi sa stávajú absolventi stredných zdravotníckych škôl, nemajú povinnosť absolvovať vysokoškolské vzdelanie,“ upozornila Kavecká.

Odporúčame:
Zdravotnícki asistenti by sa mali premenovať, zmeny čakajú aj stredné zdravotnícke školy

“Ak chcú zákonodarci napraviť nedostatok sestier, dlhodobo ich vyzývame, aby povolanie sestry a pôrodnej asistentky zatraktívnili lepšími pracovnými podmienkami a mzdami. Niet sa čo čudovať, že sestry odchádzajú do iných odvetví hospodárstva, keď by ako sestry mali za smiešnu mzdu niesť obrovskú spoluzodpovednosť za životy a zdravie ľudí a pracovať pritom v hrozných pracovných podmienkach za nedodržiavania Zákonníka práce,“ dodala predsedníčka OZSaPA.

Vzniká rozpor

Odbory považujú za chybu, že túto zmenu politici predložili a presadili bez predchádzajúcej odbornej diskusie. „Takto vzniká stav, kedy nebude naša legislatíva v súlade so zahraničným chápaním pojmu praktická sestra. V zahraničí je to sestra s vysokoškolským vzdelaním,“ uzavrela Kavecká.

Zmenu na návrh predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefana Zelníka (SNS) presadili poslanci v novele zákona o liekoch. Povinný rozsah vzdelávania sestier, ako ho určuje európska legislatíva, sa podľa Zelníka totiž nesprávne interpretoval ako nutnosť mať vysokoškolské vzdelanie.

Proti tomu sa ohradila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ako aj Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, ktorá asistentov združuje. Proti termínu „praktická sestra“ protestovala aj hlavná odborníčka ministerstva pre ošetrovateľstvo Helena Gondárová-Vyhničková.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek OZSaPA, praktická sestra, SK SaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, SNS Slovenská národná strana, Štefan Zelník, zdravotnícky asistent
Zdroj: Webnoviny.sk – Odbory sestier odmietajú premenovanie zdravotníckeho asistenta, vznikne tak rozpor so zahraničím © SITA Všetky práva vyhradené.

19. mája 2018