Odborári firmy Hyundai varujú, že clá na autá by ohrozili desaťtisíce pracovných miest v USA

380988_south_korea_hyundai_motor_audi_41070 e52f45c958904f818fe40505d3086af0 676x494.jpg

SOUL 12. júla (WebNoviny.sk) – Odborári z juhokórejskej automobilky Hyundai Motor Co. varovali, že príliš vysoké clá na autá, o ktorých uvažuje Washington, by mohli viesť k strate desaťtisícov pracovných miest v USA.

Odborový zväz automobilky vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok uviedol, že ak prezident Donald Trump uvalí 25-percentné clo na autá, poškodí to predaj áut Hyundai v USA a ohrozí približne 20 tis. pracovných miest v závode v Alabame.

Odborový zväz uviedol, že jeho zmluva s firmou Hyundai Motor prikazuje, že v prípade nevyhnutnej reštrukturalizácie spoločnosť uzavrie najprv zahraničné závody.

Odporúčame:
USA stupňujú obchodnú vojnu s Pekingom, pripravujú ďalšie clá na tisícky čínskych produktov

„Ak by sa juhokórejský export áut do USA zablokoval a poškodilo by to predaj, americký závod v Alabame, ktorý vyrába od roku 2005, by mohol byť prvý, ktorý sa zavrie, čo by pre zhruba 20 tis. amerických pracovníkov znamenalo riziko straty zamestnania,“ konštatuje vyhlásenie.

Americké ministerstvo obchodu prešetruje, či import áut predstavuje také ohrozenie národnej bezpečnosti, ktoré by odôvodnilo zavedenie ciel. Hoci existujú názory, že hrozba zavedenia ciel na autá je vyjednávacím manévrom, zároveň existujú obavy, že Trumpova administratíva by mohla túto hrozbu zrealizovať, ako to urobila v obchode s Čínou.

Viac k témam: clá USA, Hyundai, pracovné miesto, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári firmy Hyundai varujú, že clá na autá by ohrozili desaťtisíce pracovných miest v USA © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2018