Ochrana zvierat je rozšírená, ministerstvo reaguje na prípady travičov a žiletiek v potrave

368167_thinkstockphotos 485943276.jpg

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Novela veterinárneho zákona z dielne agrorezortu, ktorú v stredu schválila vláda, okrem iného zefektívni aj ochranu práv zvierat najmä pred týraním. Z praxe vyplynula podľa ministerstva pôdohospodárstva požiadavka doplniť konania človeka, ktoré sa budú klasifikovať ako týranie.

Za týranie zvieraťa sa budú po novom napríklad považovať aj prípady, keď zviera nezomrie hneď, ale bude nevyhnutná jeho eutanázia. Ide o reakciu na travičov a prípady nálezov otravy či žiletiek a iných predmetov v potrave na verejných priestoroch, ktoré viedli k úmrtiu alebo nutnej eutanázii zvieraťa.

Odporúčame:
Zviera už bude zadefinované ako živá bytosť, novela predpisuje aj povinné čipovanie psov

Týranie zvieraťa sa trestá aj podľa Trestného zákona, a to v závažných prípadoch väzením od jedného do päť rokov. Novela posilňuje právomoci veterinárnych inšpektorov, ktorí v prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície.

Smrť či trvalé poškodenie zdravia

Za týranie sa bude od septembra tohto roku považovať také zaobchádzanie so zvieraťom, ktoré mu spôsobí smrť alebo trvalé či dlhodobé poškodenie zdravia. Chov v nevhodných podmienkach ako aj takých, kde si zviera spôsobuje utrpenie a bolesť, sa bude považovať za týranie. Týraním bude aj usmrtenie zvieraťa bez primeraného dôvodu, neposkytnutie stravy a vody či jeho použitie ako živej návnady.

Odporúčame:
Poslanci nepodporili návrh, aby živé zvieratá boli považované za bytosť

Od zvieraťa podľa novely nebude možné vyžadovať úkony, ktoré prekračujú jeho schopnosti a spôsobia mu bolesť, poranenie alebo utrpenie. Zakázané bude aj dopovať zvieratá alebo im podávať omamné a chemické látky alebo predmety, ktoré im spôsobujú bolesť a utrpenie a poškodzujú ich zdravie.

Zakázané bude opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho či použitie elektrického prúdu k znehybneniu zvieraťa, okrem použitia elektrického plota alebo prístroja pre elektrické omračovanie a usmrcovanie zvierat.

Žiadny cirkus či cena v súťaži

Novela tiež zakazuje použiť zviera ako cenu v súťaži a pri výstave zvierat alebo použiť zviera v umeleckej produkcii či reklame bez získania výnimky od regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Výnimku nemožno povoliť na použitie niektorých zvierat v cirkuse alebo v obdobnom zariadení.

Agrorezort pripraví vyhlášku, ktorá stanoví, ktoré druhy divo žijúcich zvierat nebude možné použiť na verejné vystupovanie, čiže také, kde by museli predvádzať človekom naučené a v prírode sa bežne nevyskytujúce správanie.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Ochrana zvierat je rozšírená, ministerstvo reaguje na prípady travičov a žiletiek v potrave © SITA Všetky práva vyhradené.

21. februára 2018