Obyvatelia Komárna dlhujú mestu viac ako milión eur, primátor navrhol riešenie situácie

402805_penazenka 676x474.jpg

NITRA 19. februára (WebNoviny.sk) – Komárno sa rozhodlo zastaviť vysoké exekúcie voči občanom v súvislosti s nedoplatkami za miestne dane a poplatky.

Mestská kasa neprofituje

Podľa nového vedenia samosprávy sú až neúmerne vysoké, pričom mestská kasa z nich neprofituje. Exekútor od občanov vymáha nedoplatky za dane či odvoz komunálneho odpadu, zväčša ide o prípady z rokov 2016 a 2017.

„Väčšina z dotknutých nemá problém s vyrovnaním dlžôb, avšak štvor- až päťnásobný nárast výšky sumy z dôvodu poplatkov za exekúciu vyvolalo pobúrenie. Z poplatku, ktorý si účtuje exekútor, mesto nedostáva ani cent,“ zdôvodnila radnica svoje rozhodnutie v ozname, ktorý zverejnila na mestskom webe.

Podľa súčasných predpisov si mesto nemôže vyberať spoluprácu s konkrétnym exekútorom, pretože ich náhodným spôsobom prideľujú k jednotlivým prípadom.

Mali by sa odvolať

Radnica odporúča obyvateľom, aby sa v prípade neúmerne vysokých exekučných poplatkov odvolali. Obyvatelia mestu momentálne dlhujú 1,2 milióna eur.

Radnica chce nedoplatky naďalej požadovať, avšak už iným spôsobom. „Celú exekutívu v plnej miere reorganizujeme. Namiesto externých exekútorov sa bude tento proces riešiť v rámci mestského úradu, keďže je na to dané právne pozadie,“ uviedol primátor Béla Keszegh.

Cieľom je podľa jeho slov posilnenie priateľského postoja k obyvateľom. V prvom rade chcú občanov upozorniť na prípadné nedoplatky, v ďalšom kroku nebude zámerom mesta neúmerne zvyšovať výdavky na zaplatenie dlžôb.

Viac k témam: dlhy, exekútor
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvatelia Komárna dlhujú mestu viac ako milión eur, primátor navrhol riešenie situácie © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019