Obrazom: Rusko slávilo Deň víťazstva vojenskou prehliadkou

Ústredné podujatia sa tradične konali na Červenom námestí v Moskve. Moskva 9. mája (WebNoviny.sk) – Rusko si v pondelok Dňom víťazstva pripomína 71. výročie kapitulácie nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, v bývalom Sovietskom zväze známej ako Veľká vlastenecká vojna. V Moskve a iných mestách sa konajú vojenské prehliadky a slávnostné podujatia, informuje agentúra TASS.

Ústredné podujatia sa tradične konali na Červenom námestí v Moskve. Na vojenskej prehliadke sa zúčastnili zástupcovia všetkých armádnych zložiek; ozbrojené sily predstavili najmodernejšiu vojenskú techniku a nad hlavami zúčastnených preleteli desiatky rozličných lietadiel a vrtuľníkov.

Obrazom: Rusko slávilo Deň víťazstva

Celkovo sa na moskovskej prehliadke zúčastnilo približne 10.000 ľudí. Na Červenom námestí bol prítomný aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vystúpil s prejavom. Podujatie podporili aj ruský premiér Dmitrij Medvedev a ďalší predstavitelia vlády. Putin po prehliadke položil veniec k hrobu neznámeho vojaka.

Putin pred podujatím zdôraznil, že Deň víťazstva je posvätnou oslavou a navždy zostane symbolom hrdinstva a jednoty ľudí, ktorí ubránili svoju krajinu v krvavých bitkách a oslobodili svet od nacizmu. Šéf Kremľa zároveň zdôraznil, že tragické chyby z minulosti by sa nemali opakovať.

Ruský prezident tiež uviedol, že Rusko chce pomôcť vytvoriť medzinárodný bezpečnostný systém, ktorý by existoval mimo vojenských blokov. Putin varoval pred „neprijateľnými dvojakými normami, ktoré neprezieravo vychádzajú v ústrety tým, ktorí pripravujú nové zločinné plány“. Nevyjadril však nijaké konkrétne obvinenia. Jeho slová o dvojakých normách a „neblokovom systéme medzinárodnej bezpečnosti“ odrážajú častú kritiku Ruska na adresu Západu a NATO.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016