Obrazom: Prezident Kiska navštívil okres Žiar nad Hronom

Skutočnosť, že v areáli bývalého veľkého zamestnávateľa Závodov SNP je v súčasnosti takmer 180 firiem, ktoré zamestnávajú skoro 6000 ľudí, označil Andrej Kiska za úspešný príbeh transformácie jedného obrovského podniku do množstva malých firiem.ŽIAR NAD HRONOM 18. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska dnes absolvoval pracovný výjazd do okresu Žiar nad Hronom. Po stretnutí s vedením okresného mesta prirovnal vo vystúpení pre novinárov súčasnú históriu regiónu k úspešnému príbehu.

„Žiar nad Hronom je atypické mesto, možno ho vnímame len ako prejazdné miesto, keď cestujeme smerom na východ alebo naopak, ale zabúdame, že je to sídlo, ktoré má 770-ročnú históriu. Žiar nad Hronom je však jeden úspešný príbeh. Príbeh toho, že kedysi tu bol jeden veľký zamestnávateľ, Závody SNP, ktorý už dnes prakticky neexistuje. Napriek tomu v tomto areáli je takmer 180 firiem, ktoré zamestnávajú skoro 6000 ľudí, to znamená také isté množstvo, ako kedysi veľký štátny podnik. Takže je to úspešný príbeh transformácie z jedného obrovského podniku do množstva malých firiem, ktoré tu úspešne podnikajú,“ povedal prezident.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska navštívil okres Žiar nad Hronom

Vyzdvihol Súkromnú strednú odbornú školu technickú

„Žiar je vo všetkom v strede, je v strede Slovenska, má nezamestnanosť skoro ako je na celom Slovensku. Priemerná mzda je približne rovnaká ako na Slovensku. Z tohto pohľadu je to príbeh, na ktorý môžu byť obyvatelia mesta hrdí,“ dodal. Ako ďalej uviedol, je škoda, že v mnohých mestách a regiónoch, kde veľký zamestnávateľ za socializmu zamestnával veľký počet ľudí a potom skončil, sa takéto príbehy nezopakovali.

Pracovná návšteva Andreja Kisku potom pokračovala v Súkromnej strednej odbornej škole technickej v Žiari nad Hronom. Prezident vyzdvihol školu ako inštitúciu, kde úspešne rozbehli proces duálneho vzdelávania a prípravy odborníkov podľa potrieb výrobnej praxe. „Takýto postup vytvára predpoklady pre to, aby sa nezamestnanosť držala na nízkej úrovni. V súčasnosti u nás nastal pokles študentov technických škôl. Máme obrovský počet gymnázií a klesá nám počet technických škôl. Motiváciu žiakov tejto školy by bolo treba preniesť aj na iných študentov,“ povedal prezident.

Otvorili oddychovú zónu

Andrej Kiska sa zúčastnil aj na otvorení oddychovej zóny. Ako ho informoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, zónu realizovalo mesto prostredníctvom technických služieb v náklade 190 000 eur. Nachádza sa medzi obytnými domami na sídlisku Etapa na ploche viac ako 16 000 metrov štvorcových. Miesto na šport a oddych tu nájdu všetci, od detí vo veku jedného roku až po dospelých. Zóna zahŕňa pieskoviská, ihriská, hojdačky, lanovú vežu aj in-line dráhu s dĺžkou 560 metrov.

Predpoludním sa Andrej Kiska ešte stretol s vedením spoločnosti Nemak Slovakia a prezrel si výrobné priestory závodu v Ladomerskej Vieske. Spoločnosť so sídlom v Žiari nad Hronom patrí do skupiny spoločnosti NEMAK so sídlom v Mexiku, ktorý je najväčším dodávateľom hláv valcov a blokov motorov na svete. Spoločnosť realizuje investičný zámer, vďaka ktorému bude vyrábať viac ako 1,4 milióna hláv valcov pre automobily. Zhruba 60 percent tejto produkcie pôjde na export.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016