Obrazom: Francúzi oslávili Deň Bastily vojenskou prehliadkou

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo viac ako 3000 vojakov a vojačiek a defilovalo približne 240 jazdcov na koňoch. Výrazne väčší, až okolo 11 500, bol však počet policajtov a žandárov, zaisťujúcich bezpečnosť účastníkov.PARÍŽ 14. júla (WebNoviny.sk) – Slávnostnou vojenskou prehliadkou si vo štvrtok Francúzi pripomenuli sviatok dobytia Bastily, ktorý každoročne pripomína začiatok Veľkej francúzskej revolúcie z roku 1979.

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo viac ako 3000 vojakov a vojačiek a defilovalo približne 240 jazdcov na koňoch. Výrazne väčší, až okolo 11.500, bol však počet policajtov a žandárov, zaisťujúcich bezpečnosť účastníkov. Informovala o tom rozhlasová stanica Radio France Internationale (RFI). Ku francúzskym kolegom sa pridalo aj 140 austrálskych a 85 novozélandských vojakov, z ktorých časť mala na sebe tradičné maorské kostýmy.

Príslušníci oboch spojeneckých armád sa prehliadky zúčastnili na počesť 100. výročia začiatku bitky pri Somme – jednej z najkrvavejších operácií prvej svetovej vojny -, ktorá si vyžiadala vyše milióna mŕtvych a zranených. Pri rieke Somme bojovali aj Austrálčania, Novozélanďania, Briti i vojaci z ďalších krajín.

Štvrtková prehliadka ku Dňu Bastily bola poslednou za súčasného mandátu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktorý sa skončí na budúci rok. Francúzska armáda účastníkom prehliadky predviedla aj viac ako 200 vozidiel, 55 lietadiel a 30 vrtuľníkov.

Akrobatický tím francúzskeho letectva (PAF) v rámci propagácie ambícií Paríža uchádzať sa o organizáciu letnej olympiády v roku 2024 symbolicky vytvoril na oblohe obrazec v podobe Eiffelovej veže. Medzi zahraničnými hosťami prehliadky boli aj šéf americkej diplomacie John Kerry a novozélandský premiér John Key.

Obrazom: Francúzsko oslávilo Deň Bastily vojenskou prehliadku na Champs-Élysées

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2016