Obrazom: Električka cez Starý most previezla prvých ľudí

Skôr ako zodpovední spustili električku na trať, vykonali na nej v uplynulých dňoch ešte posledné úpravy. Okrem opráv zvlnenej trate vykonal Dopravný podnik Bratislava aj novú technicko-bezpečnostnú skúšku.BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) – Električka cez Starý most v Bratislave v piatok podvečer previezla prvých cestujúcich z bratislavskej Petržalky do centra mesta. Spustili ju v úseku Janíkov dvor – Šafárikovo námestie v Bratislave, I. časť Bosákova ulica – Šafárikovo námestie. Riadna prevádzka električky sa začne o 20:00, sprevádzať ju bude kultúrny program.

Električkovú trať v piatok pre verejnosť oficiálne spustili do prevádzky podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a generálny riaditeľ spoločnosti EUROVIA SK Robert Šinály.

Obrazom: Po Starom moste sa previezli prví cestujúci

Brehy Dunaja bude spájať linka č. 1 z Hlavnej stanice Bratislava do Petržalky a linka č. 3 jazdiaca do Rače, tá začne podľa grafikonu premávať v sobotu 9. júla. Pre chodcov a cyklistov otvorili Starý most 19. mája.

V uplynulých dňoch spravili na trati posledné úpravy. Opravovali zvlnenie trate a Dopravný podnik Bratislava urobil aj novú technicko-bezpečnostnú skúšku. Zhotoviteľ upravil geometrickú polohu koľají, ktoré boli zvlnené následkom horúčav a nepoužívania trate. Koľaj vrátili do projektovanej polohy, následne koľaj podbili, zhotoviteľ navyše doplnil aj kotvenie koľajového roštu, aby sa predišlo opakovanému vybočeniu koľaje.

Hlavné mesto SR Bratislava ukončilo stavebné práce I. časti Bosákova ulica – Šafárikovo námestie projektu Nosný systém MHD do Petržalky, prevádzkový úsek Janíkov dvor – Šafárikovo námestie 15. decembra minulého roka. Vzápätí požiadalo o začiatok kolaudačných konaní v prípade viac ako sto objektov.

Kolaudačné rozhodnutia postupne nadobúdali právoplatnosť, posledné kolaudačné rozhodnutie sa týkalo električkovej trate. Projekt Nosný systém MHD I. časť tak definitívne ukončili.

Prestavba Starého mosta v Bratislave

Prestavba Starého mosta v Bratislave sa začala 2. decembra 2013, kedy začali rozoberať pôvodnú konštrukciu. V januári 2014 postupne uzavreli Štúrovu ulicu, najprv pre električky a následne aj pre autá a začali demontovať koľajovú trať. Práce v júni 2014 zastavilo hľadanie možnej nevybuchnutej munície v Dunaji, práce opäť obnovili v septembri toho roku.

Do konca roka 2014 postupne zbúrali piliere tri a štyri a začali rekonštruovať pilier číslo päť. Vo februári 2015 začali vysúvať oceľovú konštrukciu mosta, ktorá spojila brehy Dunaja 22. októbra 2015. Nová konštrukcia Starého mosta bola kompletne dokončená 1. decembra minulého roka. Starý most i prvú časť električkovej trate do Petržalky prevzalo hlavné mesto do svojho vlastníctva 16. decembra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016