Obraz Slovenska v zahraničí je podľa Niča naštrbený, pre vraždu Kuciaka je pod drobnohľadom

368939_spiegel 676x329.jpg

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Všetky nemecké média sa zaoberali vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, avšak ďalšia ich pozornosť bude podmienená výsledkami vyšetrovania prípadne otrasmi na slovenskej politickej scéne.

Pre vnútropolitickú situáciu súvisiacu s hlasovaním SPD o vstupe do veľkej koalície bol o túto tému v Nemecku menší záujem ako inde v Európe, kde dominujú dve témy – parlamentné voľby v Taliansku a vražda novinára na Slovensku.

Faktom však je, že Slovensko je pod takým drobnohľadom, ako už dávno nebolo. Pre agentúru SITA to v piatok uviedol výskumník Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku Milan Nič.

Odporúčame:
Vraždou Kuciaka sa zaoberá aj Európsky parlament, na Slovensko vyšle monitorovaciu skupinu

„Posledný článok Kuciaka bol všade a Aktuality.sk majú nemeckého vlastníka Axel Springer, vedenie zverejnilo vyhlásenia, tu sa tomu venoval Die Welt, toto je tá nemecká linka,“ opísal Nič to, ako sa vražde a kauzám s ňou spojených venuje Nemecko.

Náš obraz najlepšej a najproeurópskej krajiny zo zoskupenia Visegrádskej štvorky (V4) je podľa Niča naštrbený a otvára to niekoľko otázok vrátane otázky o stabilite a dôveryhodnosti inštitúcií na Slovensku, potom o politickej scéne a budúcnosti najväčšej strany.

Minulý týždeň zavraždili novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú.

Kuciak pracoval na článku o prepojení talianskeho organizovaného zločinu na ľudí z Úradu vlády SR, v texte sa napríklad spomínali mená štátnej radkyne Márie Troškovej a tajomníka Bezpečnostnej rady SR Viliama Jasaňa. Tí sa do vyšetrenia prípadu svojich funkcií vzdali. Nedokončený text publikovali všetky relevantné slovenské médiá, ale aj prestížny európsky portál Politico.eu.

Kauze sa venujú všetky európske médiá, niektoré z nich vyslali na Slovensko aj svojich redaktorov. Najviac ich je z českých médií.

Viac k témam: Ján Kuciak, Milan Nič, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Obraz Slovenska v zahraničí je podľa Niča naštrbený, pre vraždu Kuciaka je pod drobnohľadom © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2018