Obliehanie Aleppa si za pár dní vyžiadalo smrť desiatok detí

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun označil letecké údery na nemocnice v oblastiach Aleppa kontrolovaných povstalcami za vojnové zločiny.NEW YORK 28. septembra (WebNoviny.sk) – Najmenej 96 detí zahynulo a ďalších 223 utrpelo zranenia od piatka 23. septembra v dôsledku obliehania východnej časti sýrskeho mesta Aleppo vládnymi silami. Informoval o tom v stredu Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF).

Medzinárodná organizácia ďalej upozornila, že zdravotnícka starostlivosť v oblastiach Aleppa kontrolovaných povstalcami je pred kolapsom, keďže tam zostali iba asi tri desiatky lekárov, ktorí sú takmer bez liekov a vybavenia. „Deti z Aleppa sú zajatcami skutočného zlého sna. Niet slov, ktorými by sa dalo popísať ich utrpenie,“ povedal v tejto súvislosti zástupca riaditeľa UNICEF-u Justin Forsyth.

Odporúčame:

Kerry hrozí Rusku prerušením všetkých stykov ohľadom Sýrie

Obyvatelia Aleppa nemajú kadiaľ utiecť, požadujú koridor

Obliehanie východných štvrtí Aleppa spôsobuje, že je tam už len šesť fungujúcich nemocníc, ale iba tri sú schopné zvládnuť núdzové situácie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyzvala na vytvorenie humanitárnych koridorov, ktorými by z obliehaného Aleppa evakuovali chorých a zranených Sýrčanov.

Humanitárna organizácia združujúca detské dedinky SOS v priebehu dneška informovala, že kontrolu nad jej zariadením v Damasku prevzala sýrska armáda. Zároveň vyjadrila značné znepokojenie zo skutočnosti, že po intenzívnom utorkovom bombardovaní musel byť evakuovaný objekt, do okolia ktorého dopadli dva mínometné granáty. Do bezpečia evakuovali v tejto súvislosti 156 detí a 46 zamestnancov. Upozornila pritom, že detské dedinky SOS sú vo všeobecnosti vnímané ako bezpečné útočiská pre deti.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun označil v stredu na pôde Bezpečnostnej rady letecké údery na nemocnice v oblastiach Aleppa kontrolovaných povstalcami za vojnové zločiny. Podľa jeho slov je v Aleppe situácia horšia ako na jatkách. Tí, ktorí nasadzujú čoraz ničivejšie zbrane, veľmi dobre vedia, že sa dopúšťajú vojnových zločinov, zdôraznil.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry v stredu v telefonickom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom pohrozil, že Spojené štáty prerušia všetky vzťahy s Moskvou, ktoré sa týkajú Sýrie, ak ruské a sýrske vzdušné sily neukončia nálety na Aleppo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2016