Obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi by mala dopad aj na globálnu ekonomiku, tvrdí WTO

357909_donald trump 2 676x440.jpg

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Skutočná obchodná vojna medzi Čínou a USA by mala „vážny dopad na globálnu ekonomiku“, uviedol v stredu generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo. Globálna obchodná vojna zatiaľ nezačala, vidno však už prvé kroky, ktoré by k nej mohli viesť, varoval Azevedo v rozhovore pre spravodajský portál bbc.com.

„Jedna vec je, ak sa to obmedzí iba na oceľ a hliník. Pokiaľ ale hovoríme o stovkách a tisícoch výrobkov, ide o niečo úplne iné,“ povedal šéf WTO, ktorý vyjadril presvedčenie, že všetky zúčastnené strany si uvedomujú riziká. „Neverím, že ktokoľvek, a to aj v americkej administratíve, považuje riziko obchodnej vojny za niečo nepodstatné,“ konštatoval Azevedo.

Odporúčame:
Čína nechce obchodnú vojnu so Spojenými štátmi a vyzýva k racionálnemu prístupu

Minulý týždeň americký prezident Donald Trump oznámil, že USA plánujú uvaliť na dovoz čínskeho tovaru clá v hodnote až 60 mld. USD ročne. Čína ohlásila odvetné clá na americké tovary v hodnote 3 mld. USD.

Peking tvrdí, že nemá obavy z obchodnej vojny, zostáva však otvorený rokovaniam. K čiastočnému zmierneniu napätia prispelo aj vyhlásenia americkej vlády, ktorá je v otázke možnej dohody o vyriešení obchodných sporov medzi dvoma svetovými ekonomickými mocnosťami „opatrne optimistická“.

 

Viac k témam: Čína, clo, Donald Trump, obchodná vojna, Svetová obchodná organizácia (WTO), USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi by mala dopad aj na globálnu ekonomiku, tvrdí WTO © SITA Všetky práva vyhradené.

28. marca 2018