Obama a severskí lídri sú za zachovanie sankcií voči Rusku

Účastníci summitu zdieľali podľa Obamu spoločné obavy, ktoré v nich vyvoláva ‚agresívna vojenská prítomnosť‘ Ruska v Škandinávii.Washington 13. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama v piatok povedal, že sa spolu s lídrami Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska zhodol na potrebe zachovania sankcií voči Rusku. Vyjadril sa tak počas summitu s lídrami severských krajín, ktorý sa v piatok konal vo Washingtone. Citovala ho agentúra Reuters.

Účastníci summitu zdieľali podľa Obamu spoločné obavy, ktoré v nich vyvoláva „agresívna vojenská prítomnosť“ Ruska v Škandinávii. Predstavitelia zúčastnených krajín v spoločnom vyhlásení zároveň zdôraznili svoj záväzok týkajúci sa zaistenia bezpečnosti v

„Vyzývame Rusko na zabezpečenie toho, že jeho vojenské manévre a cvičenia budú plne v súlade s jeho medzinárodnými záväzkami a povinnosťami voči bezpečnosti a stabilite,“ vyhlásili lídri. Súčasne vyzvali Moskvu na vzájomný dialóg s cieľom „posilniť transparentnosť a znížiť riziko“.

Tri spomedzi zúčastnených severských krajín – menovite Dánsko, Island a Nórsko – sú členmi Severoatlantickej aliancie, pripomína agentúra DPA. Ich lídri sa zasadzujú za užšiu spoluprácu NATO s Európskou úniou a chcú, aby táto otázka bola prioritou na nadchádzajúcom summite aliancie, ktorý sa uskutoční v júli vo Varšave.

Obama sa s lídrami piatich severských štátov dohodol tiež na vzájomnej spolupráci v boji proti klimatickým zmenám a pri implementácii parížskej klimatickej dohody. Spoločne vyzdvihli tiež potrebu ochrany Arktídy, ktorú v tejto súvislosti označili za jednu z „najzraniteľnejších oblastí“ na svete.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016