O Sýrii sa bude rokovať o mesiac pod záštitou Organizácie Spojených národov

353629_staffan de mistura 640x420.jpg

NEW YORK 28. septembra (WebNoviny.sk) – Ďalšie kolo mierových rokovaní o Sýrii pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN) sa uskutoční približne o mesiac. V stredu to Bezpečnostnej rade (BR) OSN oznámil osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura s tým, že sa budú konať buď koncom októbra alebo začiatkom novembra vo švajčiarskej Ženeve.

Nejednotná opozícia

Zástupcovia sýrskej vlády a opozície by si dovtedy mali podľa neho pripraviť požiadavky, aby rokovania „mali zmysel“ a aby sa obe strany na nich podieľali „bez podmienok“.

De Mistura okrem iného uviedol, že nejednotná opozícia má v rámci rozhovorov „povinnosť dať najavo, že chce hovoriť jedným hlasom na spoločnej platforme“ a vláda zase musí „úprimne rokovať s opozíciou“.

Odporúčame:
Západ Sýrie ostreľovali izraelské stíhačky, útoku predchádzalo oznámenie OSN

Podľa neho by mali byť obe strany pripravené na rozhovory o štyroch kľúčových bodoch – vierohodnom lokálnom aj centrálnom riadení krajiny, plánovaní a návrhu novej ústavy, voľbách na ktoré bude dohliadať OSN a boji proti terorizmu.

Boj proti islamskému štátu

Počas svojho vystúpenia v BR OSN de Mistura poukázal na priaznivý vývoj v boji proti islamským extrémistom, ktorí sú „nútení k ústupu“. Sýrsky prezident Baššár al-Asad a jeho spojenci už majú pod kontrolou štyri najväčšie mestá aj pobrežie Stredozemného mora a v súčasnosti dobýjajú územie na východnom brehu rieky Eufrat.

Vyslanec poukázal aj na pokrok v oslobodzovaní mesta Dajr az-Zaur, ktoré tri roky obliehala teroristická organizácia Islamský štát, a prevzatie kontroly koalície vedenej USA nad väčšinou mesta Rakka. Vyzdvihol tiež potrebu vybudovania štyroch deeskalačných zón, ktoré sú „dôležitým krokom“ k zastaveniu násilia, ktoré pred šesť a pol rokmi rozpútala občianska vojna.

Takéto zóny by podľa neho mohli byť predzvesťou celonárodného prímeria a opatrení na poskytnutie humanitárnej pomoci všetkým potrebným.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Islamský štát, OSN Organizácia spojených národov, Sýria, vojna v Sýrii
Zdroj: Webnoviny.sk – O Sýrii sa bude rokovať o mesiac pod záštitou Organizácie Spojených národov © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017