Novým rakúskym kancelárom sa údajne stane Christian Kern

Doterajší spolkový kancelár Werner Faymann (56) v pondelok prekvapivo odstúpil z funkcie, čím vyvodil dôsledky z vnútrostraníckej kritiky.Viedeň 12. mája (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie o osobe nového rakúskeho kancelára už zjavne padlo. Podľa informácií rakúskych médií by sa mal novým predsedom Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) i vlády stať doterajší šéf Rakúskych spolkových železníc (ÖBB) Christian Kern.

Kerna (50) počas týždňa podporilo sedem z deviatich krajinských straníckych organizácií SPÖ okrem viedenskej a burgenlandskej. Medzičasom však má aj ich súhlas, uviedli tlačové agentúry DPA a APA. Podľa denníka Kurier už Kern absolvoval pozitívny rozhovor s dočasným predsedom SPÖ Michaelom Häuplom, ktorého kancelária zatiaľ príslušné správy nepotvrdila.

Odporúčame:

Rakúsky kancelár Faymann odstupuje z funkcie

Noviny Der Standard uviedli, že Häupl hovoril aj s bývalým riaditeľom verejnoprávnej televízie a rozhlasu ORF Gerhardom Zeilerom, ktorý svoju kandidatúru údajne stiahol. Doterajší spolkový kancelár Werner Faymann (56) v pondelok prekvapivo odstúpil z funkcie, čím vyvodil dôsledky z vnútrostraníckej kritiky. Za takmer osemročného pôsobenia v úrade jeho sociálni demokrati zaznamenali straty pri 19 z 21 volieb.

Oficiálne rozhodnutie o novom kancelárovi príde v piatok, keď sa primátor Viedne Häupl ako dočasný šéf SPÖ stretne so straníckymi špičkami, vyplýva z informácií spravodajskej relácie ORF. Reorganizovaná vláda by sa mala ujať funkcie budúcu stredu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016