Nový filipínsky prezident chce zločincami nakŕmiť ryby

Rodrigo Duterte, známy ostrým jazykom, sa počas búrlivej kampane nevyhol nadávkam a zločincom sa vyhrážal, že ich telami nakŕmi ryby v Manilskej zátoke. Manila 10. mája (WebNoviny.sk) – Rodrigo Duterte sa stane budúcim prezidentom Filipín a jeho najväčší rival Mar Roxas už priznal porážku v prezidentských voľbách, ktoré sa konali v pondelok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. „Je jasné, že starosta mesta Davao je budúcim prezidentom Filipínskej republiky,“ povedal novinárom kandidát vlády a bývalý minister vnútra Roxas. „Rešpektujme a prijmime rozhodnutie ľudu,“ dodal.

Duterte – 71-ročný starosta štvrtého najväčšieho filipínskeho mesta Davao na južnom ostrove Mindanao, známy svojimi tvrdými vyjadreniami – získal po zrátaní hlasov z 91 percent volebných okrskov takmer 39 percent hlasov, teda 15,31 milióna. Po ňom nasledoval Roxas s 23,32 percenta hlasov, čiže 9,22 milióna. „Digong, želám ti veľa úspechov,“ povedal Roxas a použil pritom Duterteho prezývku.

Duterte, známy ostrým jazykom, sa počas búrlivej kampane nevyhol nadávkam a zločincom sa vyhrážal, že ich telami nakŕmi ryby v Manilskej zátoke. Opakovane tiež hovoril o možnosti rozpustiť parlament, aby sa vyhol prípadnému odvolaniu pre porušovanie ľudských práv. Vyhlásil tiež, že do pol roka skoncuje s obchodovaním s drogami, kriminalitou a korupciou a že s páchateľmi takýchto zločinov urobí krátky proces.

Viac než 54 miliónov registrovaných voličov rozhodovalo v pondelok na Filipínach okrem nového prezidenta tiež o viceprezidentovi, guvernéroch provincií, o zložení provinčných zastupiteľstiev, o starostoch a poslancoch mestských zastupiteľstiev – celkovo o obsadení približne 18.000 postov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2016