Nórsky pacient zápasil o život, pomohli mu vojenské stíhačky

Pacient potreboval prístroj, ktorý okysličuje krv a odstraňuje z nej oxid uhličitý. Najbližší dostupný bol však v 470 kilometrov vzdialenom Trondheime.Štokholm 22. apríla (WebNoviny.sk) – Nórske vojenské stíhačky začiatkom apríla vzlietli, aby zachránili život pacientovi na severe krajiny, ktorý potreboval naliehavú pomoc, uviedla v piatok tlačová agentúra AP.

Odporúčame:

Terorista Breivik vyhral súd, Nórsko porušilo jeho práva

Pacient v prístavnom meste Bodö potreboval 4. apríla prístroj, ktorý okysličuje krv a odstraňuje z nej oxid uhličitý (ECMO). Najbližší dostupný prístroj bol však v 470 kilometrov vzdialenom Trondheime. Vedenie nemocnice požiadalo o pomoc vojenské letectvo a malo šťastie, v Trondheime mali práve vyštartovať na výcvikovú misiu dve stíhačky F-16.

Doktor Anders Wetting Carlsen trondheimským novinám Adresseavisen povedal, že vojaci poskytli pomoc „bez akýchkoľvek otázok okrem tej, aký veľký je uvedený prístroj“. Noviny píšu, že stíhačky ho dopravili do Bodö za 25 minút a zachránili tým pacientovi život. Hovorca nórskych ozbrojených síl Brynjar Stordal v piatok správu trondheimských novín potvrdil.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016