Nielen fľaše a klobásy, dvaja študenti v Nitre dali peniaze

Úrad špeciálneho prokurátora informoval o prípadoch korupcie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre už v auguste.NITRA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre nepozná totožnosť študentov, ktorí podľa Úradu špeciálnej prokuratúry uplácali s cieľom spraviť skúšky.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová v piatok informovala o ďalších dvoch prípadoch korupcie na univerzite, tentoraz zo strany študentov Imricha S. a Patrika J. Prokurátor v ich prípadoch podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrhy na schválenie dohody o vine a treste. „O uvedených nových prípadoch SPU nemá informácie, dozvedáme sa ich z médií,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová.

Úrad špeciálneho prokurátora informoval o prípadoch korupcie na SPU už v auguste. Prokurátor vtedy predložil na súd na schválenie dohodu o vine a treste so študentmi Borisom B., Patrikom B. a Dávidom S., ktorí sa priznali k podplácaniu odborných asistentov Technickej fakulty SPU. Úplatkom boli fľaše alkoholu a klobásy.

Odporúčame:

Fľaše a klobásy: Študenti v Nitre podplácali asistentov

O navrhnutých dohodách má súd rozhodovať na budúci týždeň v stredu. Totožnosť obvinených odborných asistentov univerzita pozná, rešpektuje však prezumpciu neviny. „Budeme konať po doručení právoplatného rozsudku v zmysle príslušnej legislatívy a vnútorných predpisov,“ povedala Chosraviová. Ako ďalej dodala, univerzita doposiaľ nemohla riešiť prípad študentov, keďže ešte nebolo verejné vyhlásenie rozsudkov a nenadobudli právoplatnosť. Hneď ako im doručia rozsudky, môže disciplinárna komisia fakulty navrhnúť dekanovi fakulty disciplinárne opatrenia, hovorí Chosraviová.

„V tejto súvislosti chceme zdôrazniť, že SPU v Nitre ako uznávaná inštitúcia, ktorá úspešne pôsobí už 64 rokov v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu v rámci vysokého školstva na Slovensku, sa od takéhoto konania študentov a odborných asistentov dištancuje a je v tejto veci súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ dodala.

Imrich S. je stíhaný za prečin nepriamej korupcie. V máji v budove Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre a na ďalších nezistených miestach ako študent cez sprostredkovateľa M. V. dal 500 eur ako úplatok pre M. K. a V. K. za to, že V. K. bude pôsobiť na vedúceho katedry na Katedre hydinárstva a malých hospodárskych zvierat a zabezpečí mu úspešné absolvovanie skúšky z predmetu poľovníctvo. Po urobení a zapísaní dvoch skúšok cez sprostredkovateľa M. V. dal ešte 200 eur ako úplatok pre M. K. a V. K. Tökölyová uviedla, že vo veci M. V., M. K. a V. K. prebieha vyšetrovanie, preto momentálne nebude poskytovať podrobnejšie informácie.

Patrik J. je stíhaný za prečin nepriamej korupcie. V máji v budove Technickej fakulty SPU ako jej študent na osobnom stretnutí s M. V. mu sľúbil finančnú hotovosť v presne nezistenej výške ako úplatok za to, aby svojím vplyvom pôsobil na niektorého z pedagógov pôsobiacich na univerzite a zabezpečil mu tak úspešné absolvovanie skúšky z predmetu Údržba a oprava strojov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016