Nicholsonová prepustila asistenta, je podozrivý z podvodu

Lucia Nicholsonová hovorí, že človek, na ktorého padne čo len tieň podozrenia zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti, sa musí vzdať svojej verejnej funkcie.BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) – Podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Nicholsonová sa rozhodla ukončiť spoluprácu so svojím asistentom Jozefom K. Urobila tak po tom, ako štátny tajomník ministerstva školstva Erik Tomáš hovoril v stredu 11. mája o podozrení na trestný čin podvodu, ktorý práve s Jozefom K. spájal.

Ako vo štvrtok povedala Nicholsonová na brífingu, neprináleží jej rozhodovať o vine či nevine a nebude sa hrať na vyšetrovateľa. Rozdeľuje však verejné financie svojim asistentom a rozhodla sa preto, že s Jozefom K. ukončí spoluprácu do vyšetrenia celej kauzy.

Jozef K. bol asistentom Nicholsonovej tri týždne

Nicholsonová hovorí, že človek, na ktorého padne čo len tieň podozrenia zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti, sa musí vzdať svojej verejnej funkcie. Týka sa to politikov ako aj štátnych úradníkov a každého, kto čerpá zo štátneho rozpočtu. Podpredsedníčka parlamentu viackrát zdôraznila, že netvrdí, že je Jozef K. vinný alebo nevinný.

Dodala, že s kolegami volá po novej politickej kultúre a išla by sama proti sebe, ak by takto nerozhodla. Aj v zahraničí stačí iba tieň podozrenia na to, aby ľudia odstúpili zo svojej verejnej funkcie. Očakáva, že jej krok bude tvoriť precedens a ostatní vysokí štátni úradníci a politici na Slovensku ju budú v podobných prípadoch nasledovať. Nicholsonová tiež uviedla, že Jozef K. u nej asistenta robil tri týždne a podľa zmluvy mu prináleží za tento čas približne 280 eur.

Jozef K. je bývalý vedúci ekonomického oddelenia Metodicko-pedagogického centra. Štátny tajomník ministerstva školstva Erik Tomáš v stredu 11. mája povedal, že ministerstvo v rámci kontroly objavilo v tomto centre sériu podozrivých finančných transakcii v celkovej hodnote 38-tísíc eur.

Tomáš podal trestné oznámenie

V súvislosti s týmito skutočnosťami podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie na trestný čin podvodu. Podľa Tomáša sa prevody spájajú s bývalým vedúcim ekonomického oddelenia MPC Jozefom K., ktorého odvolali po kauze prevodu financií na falošný účet v roku 2015.

Prostredníctvom 16 finančných prevodov previedol peniaze na svoj účet, prípadne na spriaznené účty, povedal Tomáš a dodal, že tieto prevody kryl dvoma spôsobmi. „Vystavoval fiktívne dohody o vykonaní práce alebo krycie listy a duplikáty faktúr k reálnym platbám,“ uviedol štátny tajomník. Prevody sa uskutočňovali od roku 2011 do 2015. „Je možné, že mal v MPC komplicov,“ povedal Tomáš s tým, že viac informácii v súčasnosti nie je možné prezradiť.

Metodicko-pedagogické centrum poslalo 17. augusta 2015 na účet podvodníka vyfakturovaných 459 555 eur. Vedúci oddelenia ekonomickej správy MPC dostal 29. júna e-mail od dodávateľskej spoločnosti centra, podľa ktorého spoločnosť zmenila číslo svojho bankového účtu.

Neskôr zistili, že e-mail im poslal podvodník, dodávateľ účet nezmenil a centru nijaký e-mail o zmene čísla účtu neposlal. Riaditeľka Metodicko-pedagogického centra Danka Kapucianová podala preto 20. augusta 2015 trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu na neznámeho páchateľa. Finančné prostriedky sa medzitým podarilo centru získať naspäť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016