Nicholsonová nerozumie otázke pôdohospodárstva, tvrdí Danko na obranu ministerky Matečnej

375616_nich_dan 1 676x338.jpg

BRATISLAVA 24. mája (Webnoviny.sk) – Podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová nemá vedomosť o problematike, o ktorej hovorí.

V rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej to v pléne vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Zároveň uviedol, že ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má „podstrčené, získané informácie, ktorým nerozumie a prezentuje ich ako absolútnu pravdu“. Nicholsonová vo štvrtok v pléne odôvodnila návrh na odvolanie Gabriely Matečnej (nominantky SNS).

Vyzval na odbornú debatu

Danko vyzval na odbornú debatu, nie na hystériu. „Chcem, aby sme ukázali občanom ako poslanci, že tento parlament má svoju kultúru,“ vyhlásil. „Pani Nicholsonová má jedinečnú odvahu hovoriť o poľnohospodárstve, v ktorom nikdy nepracovala. Na niekoľkých prípadoch sa však dá dokázať, že, žiaľ, tejto otázke vôbec nerozumie,“ povedal Danko s tým, že cieľom SaS je škandalizovať svojho súpera, SNS.

Odporúčame:
Naživo: Ministerka Matečná čelí odvolávaniu, v parlamente je mimoriadna schôdza

„Žasnem, kde beriete odvahu tu rozprávať o subvenčných podvodoch, o klamstvách, o tých veciach by mala rozhodovať polícia, generálna prokuratúra, súdy. Máte právo poukazovať na problém, ale nemáte právo niekoho kritizovať,“ vyhlásil. Pripomenul, že pri zostavovaní vlády zvažoval, kto bude ministrom.

Zo situácie ťaží vraj niekto tretí

„Snažil som sa vybrať človeka z rezortu, ktorý rozumie problematike,“ uviedol. Podľa neho Matečná narozdiel od Nicholsonovej má za sebou veľa pracovných ciest, načerpáva vedomosti a reprezentuje Slovensko. Pripomenul, že práve Matečná spolu s expredsedom vlády Robertom Ficom presadzovali tému dvojakej kvality potravín v EÚ.

Odporúčame:
SaS má nové informácie, žiada o vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči ministerke Matečnej

„Som pripravený počúvať do budúcna aj kritiku a urobiť opatrenia, ale budem stáť za každým naším ministrom, pokiaľ bude čeliť osobným atakom. Tá hystéria bude časom únavná aj pre ľudí,“ povedal Danko. Je presvedčený, že ak sa Slovensko chce zmeniť, vízia vývoja Slovenska musí byť odborná diskusia. Zároveň uviedol, že nepopiera, že môžu byť v rezorte individuálne problémy, ale tie podľa neho treba posudzovať individuálne.

V zákulisí parlamentu podľa Danka koalícia s opozíciou vedie korektný dialóg, ktorý nie je vidieť navonok. „Zo situácie na Slovensku ťaží niekto tretí,“ povedal. „Problémom Slovenska je nesystémovosť strán a tichý úsmev Mariana Kotlebu,“ dodal s tým, že on bude vždy ľudí vystríhať pred anarchiou.

Farmári podľa Galka „sú ukradnutí“

Podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka Matečná síce problematike rozumie, ale poslušne plní príkazy ľudí z pozadia. „V skutočnosti rezort riadia ľudia zo zákulisia, ktorým nič nie je sväté a slovenskí farmári sú im ukradnutí,“ uviedol Galko. Ondrej Dostál (SaS) Dankovi adresoval, že vyčíta opozícií, že škandalizuje a vzápätí podpredsedníčku NR SR uráža.

Veronika Remišová vyhlásila, že všetky jej zistenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) potvrdil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). „To sú fakty, ktoré potvrdil Váš štátny orgán, NKÚ,“ podotkla s tým, že opozícia má podložené tvrdenia, ktorými argumentuje pri odvolávaní Matečnej.

Odporúčame:
Vláda premiéra Pellegriniho nesúhlasí s odvolaním ministerky Matečnej

V prejave Danka podľa Petra Pčolinského (Sme rodina) nebola ani veta o odbornosti. „O vašej odbornosti svedčí aj to, že po voľbách ste z tých tisícov členov neboli schopní postaviť troch ministrov. Na druhej strane, pre nás je odbornosť normálna vec,“ uviedol. Dodal, že viaceré návrhy hnutia Sme rodina vládna koalícia okopírovala.

Talianska a albánska mafia

Štefan Zelník z SNS je hrdý na to, že SNS predložila ústavný zákon o ochrane pôdy. „Práve ten má zabrániť mafiánskym praktikám,“ povedal a doplnil, že zákon podporilo okolo 120 poslancov okrem poslancov za SaS.

Nicholsonová reagovala na vyhlásenie Danka tým, že Danko pre ňu nie je nadriadeným. „Je to tých 85 tisíc ľudí, ktorí mi dali vo voľbách svoj hlas,“ uviedla. Pripomenula, že v zahraničí sa píše o tom, že agrodotácie z PPA živia taliansku aj albánsku mafiu. „Píšu o tom, že v rezorte likvidujú samostatne hospodáriacich roľníkov,“ dodala a poznamenala, že išli do Bruselu informovať europarlament.

Odporúčame:
Zemanová trvá na odvolaní ministerky Matečnej, zasadnutie výboru prinieslo len vágne odpovede

Aj toto má podľa nej na svedomí Matečná. „Všetky veci, o ktorých sme informovali, všetky kauzy spojené s vami aj s pani Matečnou viem podložiť,“ adresovala Dankovi. Uviedla, že nedokáže identifikovať podozrenia z rôznych trestných činov, a preto sa obracia na orgány činné v trestnom konaní.

Viac k témam: Andrej Danko, Gabriela Matečná, Ľubomír Galko, Marian Kotleba, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Peter Pčolinský, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, SaS Sloboda a Solidarita, SNS Slovenská národná strana, Štefan Zelník, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk – Nicholsonová nerozumie otázke pôdohospodárstva, tvrdí Danko na obranu ministerky Matečnej © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018