Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa

442651_img_4922 min 676x461.jpg

15.12.2020 (Webnoviny.sk) – Vláda podľa podnikateľov nezvládla prípravu na druhú vlnu pandémie a rovnako nezvláda ani jej priebeh.

Ako ďalej vyplýva z decembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), viac ako dve tretiny respondentov si myslia, že opatrenia hlavného hygienika sú nejasné, nejednoznačné a nezrozumiteľné.

Pomoc je pomalá a neefektívna

Osem z desiatich opýtaných podnikateľov považuje zároveň pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu.

Podnikatelia ako reakciu na vývoj trhu a obmedzenia súvisiace s koronavírusom podľa prieskumu najmä obmedzili investície a nákup bežných tovarov a služieb a čerpali rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ak sa rozhodli pre pomoc od štátu, najčastejšie išlo o kurzarbeit, dotáciu na nájomné alebo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca vo výške 80 % avšak maximálne 1 100 eur mesačne.

Viac ako polovica podnikateľov o pomoc ani nepožiadala

„Až 62,4 % podnikateľov nevyužilo ani jednu z týchto foriem pomoci,“ upozorňuje aliancia.

Za hlavné dôvody, prečo sa podnikatelia rozhodli nepožiadať o pomoc štát, označili v prieskume fakt, že pomoc nepotrebujú, keďže im výrazne neklesli ich tržby, ďalej je to zložitosť systému a nízka úroveň poskytovanej pomoci.

Podnikatelia, ktorí využívajú niektorú z dotácií štátu, uviedli na základe svojich skúseností ako hlavný problém v systéme pomoci nízku úroveň poskytovanej pomoci, vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti a pomalé zvládnutie procesov na strane štátu.

Viac o téme: Koronavírus

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, hlavný hygienik SR, Koronavírus, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa © SITA Všetky práva vyhradené.

15. decembra 2020