Nezaradení poslanci žiadajú zriadiť výbor pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

369476_img_3711 676x451.jpg

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý považuje programové vyhlásenie, ktoré do Národnej rady SR predložil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), za rovnaké ako bolo programové vyhlásenie vlády Roberta Fica a žiadnym spôsobom nereflektuje zásadne zmenenú spoločensko-politickú situáciu.

Občania po smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej už nie sú podľa Beblavého „ochotní znášať to, že na čele bezpečnostných zložiek štátu sú zdiskreditovaní ľudia a vláda chce dôveru parlamentu bez toho, aby dala jasné záväzky, čo spraví, aby prinavrátila základnú dôveru v štát“.

Odporúčame:
Video: Pokračuje schôdza o vyslovení dôvery vláde Petra Pellegriniho

Miroslav Beblavý dnes predložil s ďalšími nezaradenými poslancami pozmeňovací návrh k programovému vyhláseniu vlády Petra Pellegriniho. V ňom žiadajú zriadiť Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

„Od vlády Slovenskej republiky žiadame, aby do 15. apríla 2018 predložila v skrátenom legislatívnom konaní Národnej rade Slovenskej republiky návrh legislatívnych zmien, ktoré zabezpečia otvorený, verejný a nespochybniteľný výber nového prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky a vytvorenie nezávislej kontroly fungovania Policajného zboru Slovenskej republiky s účasťou verejnosti a občianskej spoločnosti,“ uviedol.

Rovnako by mal špeciálny prokurátor v záujme obnovy dôvery v právny štát odstúpiť z funkcie. „Od vlády Slovenskej republiky žiadame, aby do 30. apríla 2018 predložila Národnej rade Slovenskej republiky aktualizáciu Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, ktorej obsahom bude návrh opatrení na obnovu právneho štátu,“ dodal.

Viac k témam: Ján Kuciak, Miroslav Beblavý, Národná rada SR, Peter Pellegrini, politická kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezaradení poslanci žiadajú zriadiť výbor pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Kuciaka a jeho snúbenice © SITA Všetky práva vyhradené.

26. marca 2018