Newsweek obvinil Trumpa z porušenia obchodného embarga

Obchodné embargo, ktoré USA uvalili na Kubu pred vyše polstoročím, aj napriek zlepšovaniu vzájomných vzťahov oboch krajín doposiaľ platí. Za jeho odvolanie sa síce zasadzuje prezident Barack Obama, zrušiť ho však môže len americký Kongres.WASHINGTON 30. septembra (WebNoviny.sk) – Jedna z firiem republikánskeho kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa údajne v 90. rokoch preverovala možnosti podnikania na Kube, čím porušila obchodné embargo. Informoval o tom vo štvrtok americký týždenník Newsweek.

Clintonová odsúdila Trumpovo konanie

Trumpova spoločnosť Trump Hotels & Casino Resorts v roku 1998 najala poradenskú firmu Seven Arrows, ktorú poverila preskúmaním kubánskeho trhu, za čo jej následne zaplatila 68.000 dolárov, píše Newsweek. Trump ani jeho spoločnosť pritom vládu USA nepožiadali o špeciálne povolenie, vďaka ktorému by takúto investíciu mohli oprávnene vykonať, približuje agentúra AP.

Konanie svojho súpera v boji o prezidentské kreslo okamžite odsúdila kandidátka amerických demokratov Hillary Clintonová. Trumpovo správanie podľa nej dokazuje, že miliardár „zámerne ignoruje“ zákon a „svoje osobné a obchodné záujmy kladie nad zákony a hodnoty a postoje Spojených štátov“.

Odporúčame:

Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný

Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov?

Americkí moslimovia podporili Clintonovú, kritizovali Trumpa

Debatu Clintonovej a Trumpa sledoval rekordný počet divákov

Trump poprel, že by embargo porušil

Manažérka Trumpovej kampane Kellyanne Conwayová správu o porušení zákona označila za prehnanú. Povedala pritom, že Trump sa predsa na Kube nerozhodol investovať, pripustila však, že peniaze poradenskej firme zaplatil. Agentúra DPA vysvetľuje, že už by to by bolo porušením zákonov USA.

Samotný Trump poprel, že by embargo porušil. Pre televíznu stanicu NH1 povedal, že na Kube nikdy nepodnikal, ani tam neuzavrel nijakú obchodnú dohodu.

Obchodné embargo, ktoré USA uvalili na Kubu pred vyše polstoročím, aj napriek zlepšovaniu vzájomných vzťahov oboch krajín doposiaľ platí. Za jeho odvolanie sa síce zasadzuje prezident Barack Obama, zrušiť ho však môže len americký Kongres.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. septembra 2016