Nerobme paniku, počet utečencov nestúpa, reagoval rakúsky prezident na vládne plány

VIEDEŇ 7. júla (WebNoviny.sk) – Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen je presvedčený, že Rakúsko by malo postupovať v otázke prípadného posilňovania hraničných kontrol uvážlivo a nerobiť nepremyslené rozhodnutia.

Brennerský priesmyk je citlivou hranicou

Prezident tak reagoval na avizovaný plán rakúskej vlády posilniť ostrahu Brennerského priesmyku a pripraviť obrnené vozidlá, ktoré majú byť na tento hraničný priechod vyslané v prípade zvýšeného výskytu utečencov prichádzajúcich z Talianska.

Odporúčame:
Rakúsko sa obáva novej vlny utečencov, na hranice s Talianskom chce poslať obrnené vozy

Prezident upozorňuje, že počet utečencov vôbec nestúpa, navyše Brennerský priesmyk je podľa neho „citlivou hranicou“, ktorá symbolizuje zjednotenú Európu. Rakúsko by preto malo reagovať „bez paniky“, vyhlásil Van der Bellen v Innsbrucku.

Obrnené vozidlá na hraniciach

Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil v utorok ohlásil, že rakúska armáda je pripravená do 72 hodín vyslať obrnené vozy do Brennerského priesmyku, jedného z najfrekventovanejších hraničných priechodov medzi Talianskom a Rakúskom.

Podľa informácií niektorých médií už obrnené vozidlá na tomto priechode dokonca sú, ministerstvo obrany však tieto správy popiera.

Potrebu brániť hranicu s Talianskom pred utečencami v utorok deklaroval v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru APA aj minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. Podľa neho „musí Taliansko aj Európska únia vedieť, že v prípade potreby sme pripravení obrániť našu brennerskú hranicu“.

Viac k témam: Alexander Van der Bellen, kontroly na hraniciach, migranti, Rakúsko, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Nerobme paniku, počet utečencov nestúpa, reagoval rakúsky prezident na vládne plány © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2017