Nemecko vstupuje do prísneho lockdownu s rekordnými úmrtiami, opatrenia majú platiť do 10. januára

453828_koronavirus 676x451.jpg

16.12.2020 (Webnoviny.sk) – V Nemecku, ktoré od stredy vstupuje do prísnejšieho lockdownu, zaznamenali rekordnú mieru úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Za uplynulých sedem dní Inštitút Roberta Kocha zaevidoval 179,8 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov, čo je dosiaľ najvyššie číslo a o zhruba 30 viac ako pred týždňom.

Od októbra exponenciálny rast nákazy

Rekordne vysoký bol aj denný prírastok úmrtí, ktorý sa v utorok vyšplhal na 952. Je to oveľa vyššie číslo, ako predošlý rekord z piatka 598 úmrtí, zahŕňa však dáta z dvoch dní z ťažko zasiahnutej spolkovej krajiny Sasko, ktoré v utorok neoznámilo čísla. Celkový počet úmrtí v Nemecku tak stúpol na 23 427.

Viac o téme: Koronavírus

Inštitút v stredu oznámil aj denný prírastok 27 728 nových infekcií. Miera nových prípadov za uplynulých sedem dní tiež dosiahla rekordnú výšku – 179,8 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Nákaza v Nemecku exponencionálne rastie od októbra. V novembri v krajine začal platiť „ľahký lockdown“, ktorý uzavrel bary a reštaurácie, ale nechal otvorené napríklad obchody.

Tlak na rýchlejšie schválenie vakcíny

Opatrenia síce ustálili prírastky prípadov, ale na vysokej úrovni, a tak sa museli úrady prichýliť k prísnejším opatreniam.

Prísnejší lockdown tak zatvára už aj väčšinu obchodov i školy či obmedzuje súkromné stretnutia na maximálne dve domácnosti s piatimi členmi. Reštrikcie by mali platiť prinajmenšom do 10. januára.

Viac o téme Koronavírus COVID-19 v Nemecku

Nemeckí predstavitelia tlačili na Európsku liekovú agentúra (EMA), aby urýchlila schvaľovací proces vakcín proti koronavírusu. EMA v utorok oznámila, že stretnutie v tejto veci presunula na pondelok.

Podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna by Nemecko mohlo začať s očkovaním dva dni po schválení agentúrou. Zatiaľ čo čakajú na začiatok vakcinácie, nemecké úrady vyzývajú ľudí, aby boli trpezliví a dodržiavali počas nadchádzajúcich sviatkov stanovené predpisy.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Nemecku, lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko vstupuje do prísneho lockdownu s rekordnými úmrtiami, opatrenia majú platiť do 10. januára © SITA Všetky práva vyhradené.

16. decembra 2020