Nemci zverejnili vyhlásenie zdroja z kauzy Panama Papers

Vo vyhlásení sa neuvádza, ako sa zdroj k dokumentom dostal. Jeho autor tvrdí, že nepracuje a nikdy nepracoval pre žiadnu vládu ani špionážnu službu.Berlín 6. mája (WebNoviny.sk) – Nemecký denník Süddeutsche Zeitung, ktorý sprístupnil uniknuté dokumenty panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca, zverejnil v piatok vyhlásenie anonymného zdroja týchto podkladov. Nemenovaný zdroj, ktorý si hovorí „John Doe“, tvrdí, že ho k tomuto činu viedlo veľké množstvo nespravodlivostí, ktoré tieto dokumenty ukázali.

Podľa miliónov uniknutých dokumentov Mossack Fonseca zakladala tzv. schránkové firmy pre zámožných a vplyvných klientov z celého sveta, píše agentúra AP. Noviny Süddeutsche Zeitung dostali tieto dokumenty prostredníctvom kódovaného kanála k dispozícii ešte vlani. Spolu s ďalšími médiami ich začali postupne zverejňovať v apríli.

KAUZA PANAMA PAPERS

Denník v piatok bez bližších podrobností uviedol, že získal nový „manifest“ svojho zdroja. Vo vyhlásení sa neuvádza, ako sa zdroj k dokumentom dostal. Jeho autor tvrdí, že nepracuje a nikdy nepracoval pre žiadnu vládu ani špionážnu službu, priamo ani ako spolupracovník.

K poskytnutiu týchto dokumentov autora podľa jeho slov neviedli konkrétne politické dôvody. Zverejnil ich „jednoducho preto, že rozumiem ich obsahu a z ich obsahu som pochopil dosť na to, aby si uvedomil, aké množstvo nespravodlivosti popisujú“.

Kauza Panamské dokumenty je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Svojím objemom – 11,5 milióna dokumentov a 2,6 terabajtu dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2016