Nedostatok vody vo svete spomalí viaceré ekonomiky

Najvýraznejšie by klimatické zmeny mohli podľa Svetovej banky pocítiť krajiny Blízkeho východu.
NEW YORK 4. mája (WebNoviny.sk) – Viaceré ekonomiky by sa do polovice tohto storočia mohli výrazne zmenšiť. Dôvodom bude čoraz väčšia vzácnosť vody vzhľadom na klimatické zmeny. V utorok o tom informovala Svetová banka. Najvýraznejšie by klimatické zmeny mohli pocítiť krajiny Blízkeho východu. Ak sa neuskutočnia opatrenia na významné prerozdelenie vody, tento región by si z ekonomického výkonu do roku 2050 mohol odpísať 14 %. Medzi spomínané opatrenia patria investície do technológií odsoľovania vody a recyklácie vody.

Podľa expertov môže globálne otepľovanie spôsobiť, že sa budú objavovať extrémne záplavy a suchá, pričom sneženie sa bude meniť na dážď s vyššou mierou odparovania. „Voda je samozrejme centrom života, tiež ale centrom ekonomickej aktivity,“ povedal ekonóm Svetovej banky Richard Damania.

Vzácnosť vody nebude mať celosvetovo rovnaký dopad, lepšie na tom pravdepodobne budú krajiny západnej Európy a Severnej Ameriky. Výrazne by zmeny mohli podľa Svetovej banky pocítiť rozvíjajúce sa ekonomiky ako Čína a India. V strednej Ázii by zmena v alokácii mohla priniesť rast hrubého domáceho produktu o približne 11 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. mája 2016