Nebezpečenstvo jadrovej vojny so Spojenými štátmi je extrémne vysoké, varuje Severná Kórea

SOUL 9. júla (WebNoviny.sk) – Nebezpečenstvo jadrovej vojny medzi Spojenými štátmi a komunistickou Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) je „extrémne vysoké“ a piatkové cvičenie amerického letectva na území Južnej Kórei bolo „nezodpovednou vojenskou provokáciou“.

Odporúčame:
OSN schválila zákaz jadrových zbraní, deväť štátov je proti dohode

Napísala v nedeľu severokórejská tlačová agentúra KCNA, ktorej vyhlásenia tradične bezvýhradne reflektujú oficiálne stanoviská severokórejského režimu.

KĽDR týmto ostrým vyhlásením reagovala na vojenské cvičenie, počas ktorého dva americké bombardéry zhodili v piatok v cvičnom priestore na území Južnej Kórei dve nefunkčné bomby.

Na cvičení sa zúčastnili aj americké, juhokórejské a japonské stíhačky a jeho konanie narýchlo dohodli lídri zúčastnených krajín na summite G20 v Hamburgu.

Odporúčame:
Spojené štáty sú pripravené použiť vojenskú silu, Severná Kórea odmieta rokovať

Zo strany USA, Južnej Kórey a Japonska šlo o reakciu na severokórejský test medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá by mohla doletieť až na územie USA.

Severokórejská raketa Hwasong-14 letela v utorok do vzdialenosti asi 930 kilometrov a dopadla v Japonskom mori, test sa odohral – podľa mnohých symbolicky – v deň osláv amerického Dňa nezávislosti.

Viac k témam: Armáda USA, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Nebezpečenstvo jadrovej vojny so Spojenými štátmi je extrémne vysoké, varuje Severná Kórea © SITA Všetky práva vyhradené.

9. júla 2017