Naživo: Ústavnoprávny výbor rokuje o spornej kandidatúre Fica na ústavného sudcu

401895_img_7523_copy 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vo štvrtok od ôsmej ráno rozhoduje o spornej kandidatúre Roberta Fica na ústavného sudcu.

Fico výboru doručil ďalšie dokumenty, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax. Predseda strany Smer-SD totiž ako jediný spomedzi 39 kandidátov a kandidátok na post ústavných sudcov zatiaľ nedostal odporúčanie výboru o tom, že spĺňa zákonom stanovené podmienky.

Parlament má zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára. Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Naživo: Ústavnoprávny výbor rokuje o spornej kandidatúre Fica na ústavného sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2019